Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.08.2014, sygn. ITPP2/443-665/14/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-665/14/EK

Termin rozliczenia podatku naliczonego w przypadku dokonania zwrotu towarów oraz prawa do skorygowania podatku należnego w sytuacji otrzymania zwrotu towarów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2014 r. (data wpływu 20 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu rozliczenia podatku naliczonego w przypadku dokonania zwrotu towarów oraz prawa do skorygowania podatku należnego w sytuacji otrzymania zwrotu towarów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu rozliczenia podatku naliczonego w przypadku dokonania zwrotu towarów oraz prawa do skorygowania podatku należnego w sytuacji otrzymania zwrotu towarów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, wpisanym do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 13 listopada 2013 r. Na dzień złożenia wniosku nie prowadzi jeszcze działalności operacyjnej. Zamierza ją rozpocząć po nabyciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: ZCP). Główny przedmiot jej działalności będzie polegał na sprzedaży detalicznej książek prowadzonej w wyspecjalizowanych sklepach (PKD 47.61.Z), sprzedaży detalicznej gazet i artykułów piśmiennych prowadzonej w wyspecjalizowanych sklepach (PKD 47.62.Z), sprzedaży detalicznej gier i zabawek prowadzonej w wyspecjalizowanych sklepach (PKD 47.65.Z). W ramach wyżej wskazanej działalności gospodarczej Spółka będzie nabywała do dalszej odprzedaży w prowadzonych przez siebie wyspecjalizowanych sklepach w szczególności - książki i gazety, w tym: podręczniki szkolne i czasopisma w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 3 ustawy Prawo prasowe, tj. np. tygodniki, miesięczniki, artykuły piśmienne, gry i zabawki. Towary, o których mowa wyżej, będą sprzedawane przez Spółkę i opodatkowane podatkiem od towarów i usług, tj. nie będą zwolnione z tego podatku. Zawierane przez Spółkę umowy z dostawcami na ogół (w szczególności w przypadku książek i gazet) będą zawierały właściwe temu rynkowi klauzule o prawie zwrotu dostawcom pełnowartościowych towarów, które nie zostały sprzedane, o dopuszczalności których wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 18 marca 2004 r., sygn. akt III CK 411/02:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00