Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.07.2014, sygn. ITPB2/415-389/14/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-389/14/MN

Czy używanie przez nadleśniczego do celów służbowych niestanowiącego własności pracodawcy samochodu (tzw. samochodu prywatnego) posiadającego homologację samochodu ciężarowego korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w konsekwencji czy Wnioskodawca jako płatnik jest obowiązany pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2014 r. (data wpływu 7 kwietnia 2014 r.) uzupełnionym w dniu 18 czerwca 2014 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 18 czerwca 2014 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Nadleśniczy na podstawie zapisów umowy zawartej z pracodawcą zobowiązał się do używania samochodu stanowiącego jego własność (zwanego dalej samochodem prywatnym) do celów służbowych, na co pracodawca wyraził zgodę. Nadto pracownik oświadczył, że samochód stanowiący jego własność jest samochodem osobowym. Używanie do celów służbowych obejmować miało jazdy lokalne oraz po uzyskaniu polecenia wyjazdu służbowego, również wyjazdy w ramach podróży służbowych. W odniesieniu do jazd lokalnych strony umowy ustaliły miesięczny limit wynoszący 1500 km. Jednocześnie, zgodnie z zapisami umowy, pracodawca ustalił również, że miesięczny ryczałt pieniężny, obliczany będzie poprzez przemnożenie limitu przez stawkę za 1 kilometr. Podobnie w przypadku podróży służbowej, zwrot kosztów następować miał w oparciu o iloczyn przejechanych kilometrów i stawki za 1 kilometr. Końcowo, strony postanowiły, że w sprawach nieuregulowanych umową, zastosowanie będą miały przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. z 2002 r., Nr 27 poz. 271 z późn. zm.). W rzeczywistości nadleśniczy w ramach ww. umowy jeździł samochodem prywatnym posiadającym homologację samochodu ciężarowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00