Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25.06.2014, sygn. ITPB1/415-300/14/KW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-300/14/KW
Czy w świetle przepisów art. 2 ust.1 pkt 1 i art. 21 ust. l pkt 120 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z odszkodowania za brak dojazdu do nieruchomości rolnych, który spowodował straty w uprawach rolnych i pogorszenie kultury rolnej gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy GDDKiA prawidłowo wystawiło dwie informacje na drukach PIT-8C, gdzie zgodnie z art. 8 ww. ustawy określono proporcjonalnie do udziałów małżonków we własności gruntów (podzielono wartość odszkodowania na pół) przychód zarówno po stronie Wnioskodawcy jak i jego małżonki?
Czy wnioskodawca i jego małżonka powinni złożyć roczne zeznanie podatkowe z tytułu przychodu wskazanego wyżej, a jeśli tak, to czy mogą opodatkować się w tym zakresie wspólnie?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2014 r. (data wpływu 25 marca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych z tytułu otrzymanego odszkodowania za szkody powstałe w związku z realizacją inwestycji - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych z tytułu otrzymanego odszkodowania za szkody powstałe w związku z realizacją inwestycji.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest rolnikiem, nie prowadzącym produkcji w działach specjalnych produkcji rolnej. Wnioskodawca jako rolnik nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój ustawowej wspólności majątkowej. Oboje małżonkowie są współwłaścicielami gruntów rolnych, wykorzystywanych do prowadzenia działalności rolniczej (produkcja warzyw i zbóż). Małżonkowie korzystają z możliwości wspólnego opodatkowania na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right