Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.06.2014, sygn. ITPB2/415-238/14/IL, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-238/14/IL

Możliwość skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2014 r. (data wpływu 5 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

We wniosku oraz w jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych) jest niepełnosprawny od 2009 r. z przyznaną I grupą inwalidztwa. Medyczne rozpoznanie schorzenia to idiopatyczna demielinizacyjno-zapalna choroba mózgu, przebyty udar niedokrwienny mózgu i zawał mięśnia sercowego ściany dolnej. Schorzenia te wywołały postępujące osłabienie siły mięśniowej kończyn, niedowład i drętwienie kończyn, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, zaburzenia wzroku, a także postępujący proces demencji. Wnioskodawca jest osobą samotną, zmuszoną sytuacją do samodzielnej egzystencji. Doraźnie korzysta z pomocy dochodzących osób trzecich. Ogromnym problemem Wnioskodawcy było ogrzewanie mieszkania wyposażonego w tradycyjny zwykły piec węglowy. Piec ten wymagał ciągłej kontroli, schodzenia schodami do piwnicy, uzupełniania opałem, codziennego czyszczenia, wynoszenia popiołu i rozpalania. Wnioskodawca w wyniku braku koncentracji, rozkojarzenia zapominał o systematycznej kontroli uzupełniania opałem pieca przez co dochodziło często do wychłodzenia mieszkania, bądź podkładał zbyt duże ilości opału co powodowało zagotowanie wody w układzie i groziło rozsadzeniem pieca. Ponowne rozpalanie pieca było ogromnym wyzwaniem dla chorego (zachwianie równowagi, osłabienie mięśni kończyn, zawroty głowy). W grudniu 2013 r. Wnioskodawca zakupił kocioł co. z automatycznym podajnikiem paliwa stałego z towarzyszącą mu instalacją hydrauliczną i zasobnikiem ciepłej wody. Główne wydatki z tym związane poniósł w grudniu 2013 r. (faktura zakupu kotła, pompy, siłownika elektrycznego). Niezbędne elementy związane z montażem zostały zakupione w styczniu 2014 r. Nowy piec zapewni ogrzewanie mieszkania bez stałej kontroli, wystarczy uzupełnienie kotła paliwem (ekogroszkiem) raz na 5 dni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00