Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.05.2014, sygn. ITPP1/443-224/14/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-224/14/MN

Czy usługi Spółki (związane z wykonywaniem obowiązkowego zadania własnego Gminy utrzymania czystości i porządku na terenie gminy) podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ewentualnie czy są z tego podatku zwolnione?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku 27 lutego 2014 r. (data wpływu 3 marca 2014 r.) uzupełnionym w dniu 29 maja 2014 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności związanych z utrzymaniem czystości i porządku na terenie gminy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 29 maja 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności związanych z utrzymaniem czystości i porządku na terenie gminy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Zgodnie ze statutem Wnioskodawcy (dalej jako: Spółka) założycielem Spółki jest Gmina. Spółka powstała w wyniku likwidacji R.. Spółka prowadzi działalność na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą.

Uchwałą Rady Miejskiej Gmina powierzyła Spółce wykonywanie obowiązkowego zadania własnego utrzymania czystości i porządku w granicach administracyjnych Gminy przez okres 20 lat licząc od dnia wejścia uchwały w życie obejmujące: remonty bieżące dróg gminnych oraz wchodzącej w ich skład infrastruktury, w tym oznakowania pionowego i poziomego; remonty bieżące oraz okresową konserwację przystanków autobusowych na terenie Gminy, w tym oznakowania, rozkładów jazdy, wiat przystankowych; utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych i wewnętrznych położonych na nieruchomościach będących własnością i pozostających we władaniu Gminy oraz placach i terenach otwartych, w tym także: odśnieżanie i zwalczanie śliskości zimowej, zbieranie i pozbywanie się błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń z chodników, w tym uprzątniętych przez właścicieli nieruchomości przyległych do drogi publicznej oraz zbieranie i pozbywanie się odpadów zgromadzonych w przeznaczonych do tego pojemnikach i utrzymanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym; uprzątnięcie i pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników, na których dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych; utrzymanie czystości i porządku na przystankach komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina, które położone są przy drogach publicznych bez względu na kategorie tych dróg; bieżące utrzymanie terenów zielonych tj. sprzątanie, koszenie trawy, przycinanie żywopłotów, krzewów i drzew, wykonywanie nasadzeń, usuwanie chwastów i opadłych liści, opróżnianie koszy na śmieci, oczyszczanie ciągów pieszych; remonty i konserwacja małej architektury, infrastruktury parkowej; zbierania, transportu i unieszkodliwiania zwłok bezdomnych zwierząt oraz znakowania obszarów dotkniętych lub zagrożonych chorobą zakaźną zwierząt. Zadania te realizowane są w celu zaspokajania zbiorowych potrzeb mieszkańców Gminy. Zgodnie z uchwałą Spółka będzie również wykonywać obowiązkowe zadania własne innych gmin z zakresu utrzymania czystości i porządku na ich terenie, powierzone Gminie przez te gminy, jeżeli wynikać to będzie z treści zawartych porozumień międzygminnych, których stroną będzie Gmina lub z zadań związku międzygminnego, którego członkiem będzie Gmina. Sposób wykonywania powierzonego obowiązkowego zadania własnego Gminy, w tym zakres uprawnień i obowiązków Spółki, określi umowa wykonawcza zawarta między Gminą a Spółką. Gmina na podstawie odrębnej uchwały udzieli Spółce niezbędnego wsparcia, a w szczególności wyposaży Spółkę w mienie, z zachowaniem zasad przewidzianych przepisami prawa, niezbędne do realizacji powierzonych zadań.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00