Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.06.2014, sygn. ITPB1/415-303/14/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-303/14/AD

Czy Wnioskodawca jako osoba fizyczna ma prawo we własnym zakresie - pomimo niewykazania 50% kosztów uzyskania przychodu przez płatnika w PIT-11 - wykazać w PIT-37 koszty uzyskania przychodu w wysokości 50% dla części wynikającej z tytułu wykonywania utworów, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 marca 2014 r. (data wpływu 25 marca 2014 r.) uzupełnionym pismem z dnia 23 maja 2014 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.

W ww. wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zatrudniony jest na stanowisku programisty. W jego zakresie obowiązków określone jest wykonywanie prac programistycznych - programów na potrzeby wewnętrzne firmy na rzecz pracodawcy. Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych program komputerowy jest utworem będącym przedmiotem prawa autorskiego. Z treści zaś art. 12 i art. 13 tej ustawy wynika, że w stosunku pracy następuje automatyczne przeniesienie praw autorskich do utworu na pracodawcę, jeżeli pracodawca w przeciągu 6 m-cy od daty dostarczenia utworu nie zgłosi uwag. Wnioskodawca wskazuje, że w ramach organizacji pracy istnieje system rejestracji czasu pracy, pozwalający określić, jaki udział czasu pracy w każdym dniu (z dokładnością do godziny), przeznaczony jest do wykonywania oprogramowania przez pracownika. Co za tym idzie można określić, jaki udział pracy twórczej pracownik wykonywał w trakcie każdego miesiąca roku kalendarzowego. System ten wprowadzony został w sierpniu 2013 r. Lista wykonanych prac comiesięcznie zatwierdzana jest przez kierownika Wnioskodawcy. Wnioskodawca w ramach umowy o pracę wykonał na rzecz pracodawcy programy komputerowe, w stosunku do których przekazał na rzecz pracodawcy prawa autorskie. Pracodawca wystawiając PIT-11 nie wykazał kosztów uzyskania przychodu w wysokości przysługującej z tytułu wykonywania utworu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00