Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.04.2014, sygn. ITPB1/415-89/14/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-89/14/MR

Czy ewentualne przysporzenie majątkowe, uzyskiwane przez Uprawnionych z tytułu uczestnictwa w Programie realizacji praw wynikających z Jednostek Uczestnictwa, powinno być zakwalifikowane jako przychód z kapitałów pieniężnych podlegający opodatkowaniu w momencie realizacji, i czy w związku z tym na Spółce będą ciążyły w tym zakresie jakiekolwiek obowiązki płatnika w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej: UPDOF)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2014 r. (data wpływu 28 stycznia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: Spółka) z grupy przedsiębiorstw zawiera umowy (dalej: Umowy) z wybranymi osobami, świadczącymi na jej rzecz pracę lub usługi (dalej: Uprawnieni) i związanymi z nią stosunkiem prawnym, np. umową o pracę lub umową cywilnoprawną. Na podstawie tych Umów powstają Jednostki Uczestnictwa będące instrumentami finansowymi. Jednostki te są następnie przyznawane Uprawnionym na warunkach i zasadach określonych w Umowach. W momencie przyznawania Jednostki Uczestnictwa mają wartość zero, a Uprawnieni nie mogą ich zbyć. Realizacja instrumentu finansowego, jakim są Jednostki Uczestnictwa, następuje nie wcześniej niż po podsumowaniu wyników przedsiębiorstw grupy za dany rok finansowy (realizacja nastąpi w przypadku upływu terminu wskazanego w Umowie oraz osiągnięcia przez Spółkę określonych wyników finansowych). Realizacja Jednostek Uczestnictwa, na zasadach i warunkach określonych w Umowach, daje Uprawnionemu prawo do otrzymania wypłaty gotówkowej kalkulowanej jako iloczyn liczby realizowanych Jednostek Uczestnictwa i wartości Jednostki Uczestnictwa na dzień ogłoszenia wyników. Wartość Jednostek Uczestnictwa jest zależna wprost od wzrostu wartości instrumentu bazowego jakim jest w tym przypadku wzrost rentowności aktywów netto (RONA) oraz zysk operacyjny przed opodatkowaniem (EBIT) w okresie od ich przyznania do zaistnienia zdarzenia uprawniającego do realizacji wynikających z nich praw. W momencie ogłoszenia wyników przedsiębiorstw z grupy wzrost wartości instrumentu bazowego ustala się na dzień ogłoszenia wyników, jako stosunek wzrostu rentowności aktywów netto (RONA) oraz zysku operacyjnego przed opodatkowaniem (EBIT) do planowanego poziomu powyższych wskaźników odpowiednio.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00