Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23.04.2014, sygn. ITPB1/415-89/14/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-89/14/MR
Czy ewentualne przysporzenie majątkowe, uzyskiwane przez Uprawnionych z tytułu uczestnictwa w Programie realizacji praw wynikających z Jednostek Uczestnictwa, powinno być zakwalifikowane jako przychód z kapitałów pieniężnych podlegający opodatkowaniu w momencie realizacji, i czy w związku z tym na Spółce będą ciążyły w tym zakresie jakiekolwiek obowiązki płatnika w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej: UPDOF)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2014 r. (data wpływu 28 stycznia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (dalej: Spółka) z grupy przedsiębiorstw zawiera umowy (dalej: Umowy) z wybranymi osobami, świadczącymi na jej rzecz pracę lub usługi (dalej: Uprawnieni) i związanymi z nią stosunkiem prawnym, np. umową o pracę lub umową cywilnoprawną. Na podstawie tych Umów powstają Jednostki Uczestnictwa będące instrumentami finansowymi. Jednostki te są następnie przyznawane Uprawnionym na warunkach i zasadach określonych w Umowach. W momencie przyznawania Jednostki Uczestnictwa mają wartość zero, a Uprawnieni nie mogą ich zbyć. Realizacja instrumentu finansowego, jakim są Jednostki Uczestnictwa, następuje nie wcześniej niż po podsumowaniu wyników przedsiębiorstw grupy za dany rok finansowy (realizacja nastąpi w przypadku upływu terminu wskazanego w Umowie oraz osiągnięcia przez Spółkę określonych wyników finansowych). Realizacja Jednostek Uczestnictwa, na zasadach i warunkach określonych w Umowach, daje Uprawnionemu prawo do otrzymania wypłaty gotówkowej kalkulowanej jako iloczyn liczby realizowanych Jednostek Uczestnictwa i wartości Jednostki Uczestnictwa na dzień ogłoszenia wyników. Wartość Jednostek Uczestnictwa jest zależna wprost od wzrostu wartości instrumentu bazowego jakim jest w tym przypadku wzrost rentowności aktywów netto (RONA) oraz zysk operacyjny przed opodatkowaniem (EBIT) w okresie od ich przyznania do zaistnienia zdarzenia uprawniającego do realizacji wynikających z nich praw. W momencie ogłoszenia wyników przedsiębiorstw z grupy wzrost wartości instrumentu bazowego ustala się na dzień ogłoszenia wyników, jako stosunek wzrostu rentowności aktywów netto (RONA) oraz zysku operacyjnego przed opodatkowaniem (EBIT) do planowanego poziomu powyższych wskaźników odpowiednio.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right