Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.04.2014, sygn. ITPP1/443-76/14/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-76/14/AP

Czy w przypadku sprzedaży przez Wnioskodawcę nieruchomości, dla których uzyskał warunki zabudowy, będzie on uznany w zakresie tej sprzedaży za podatnika podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2014 r. (data wpływu 23 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania sprzedaży działek - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2014 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca z wykształcenia jest magistrem inżynierem ogrodnictwa i nie posiada żadnego przygotowania związanego z obrotem nieruchomościami. Po ukończeniu studiów w roku 1974, przez 8 lat pracował na stanowisku starszego specjalisty w Zakładzie Doświadczalnym w D., będącym jednostką doświadczalną Instytutu Sadownictwa w S. W 1982 r. Wnioskodawca nabył wspólnie z żoną (zwani będą dalej łącznie małżonkami) gospodarstwo rolne w S. (gmina M., woj. ). Poprzez kupno kolejnych nieruchomości rolnych powiększył stan posiadania u progu lat 90-tych do ponad 20 hektarów. Na nieruchomościach tych Wnioskodawca prowadził uprawę truskawek, zbóż oraz w mniejszym stopniu - innych rodzajów produkcji rolnej i ogrodniczej. Nieruchomości były nabywane wyłącznie celu rozwoju produkcji truskawek i w momencie ich nabywania nic nie zapowiadało rozwoju turystycznego regionu, który nastąpił po roku 2000, po latach ogólnej stagnacji gospodarczej. Wskutek intensyfikacji objawów choroby, w 1994 roku decyzją komisji lekarskiej przy KRUS Wnioskodawcy przydzielono rentę inwalidzką, która po orzeczeniu w 1998 roku całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnego życia została przydzielona na stałe. Rentę tą otrzymuje po dziś dzień. Ze względu na prowadzenie przez rodzinę Wnioskodawcy gospodarstwa rolnego do roku 2011 otrzymywał tylko połowę części uzupełniającej renty. Wobec stopniowego pogarszania się stanu zdrowia Wnioskodawcy oraz wyboru pozarolniczych zajęć przez Jego dzieci (uzyskanie przez nie wykształcenia humanistyczno-ekonomicznego), małżonkowie byli zmuszeni wygaszać działalność w latach 1997 -2011:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00