Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.03.2014, sygn. ITPB1/415-1255b/13/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1255b/13/MR
W jaki sposób Wnioskodawca powinien rozliczyć podatkowo dobrowolne umorzenie udziałów w Spzoo w przypadku, gdy udziały w Spzoo Wnioskodawca nabędzie w wyniku rozwiązania Spółki osobowej, która to Spółka osobowa powstała z przekształcenia Spółki kapitałowej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 grudnia 2013 r. (data wpływu 12 grudnia 2013 r.), uzupełnionym w dniu 11 marca 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie pytania nr 2:
- w części dotyczącej ustalenia kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe,
- w pozostałej części jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie m.in. skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów w sp. z o.o. otrzymanych w wyniku rozwiązania spółki jawnej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca będący osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (Wnioskodawca), zamierza objąć udziały w spółce kapitałowej (Spółka kapitałowa) z siedzibą w Polsce. Obejmowane udziały pokryte zostaną przez Wnioskodawcę wkładem niepieniężnym w postaci udziałów spółki kapitałowej prawa cypryjskiego (Spółka cypryjska) w ramach transakcji wymiany udziałów (o której mowa w art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), w której Wnioskodawca jest jednym z dwóch wspólników. W konsekwencji Spółka kapitałowa pełnić będzie funkcję podmiotu holdingowego, a docelowo również finansowego prowadząc działalność holdingów finansowych oraz działalność firm centralnych (head Office) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych. W ramach tej działalności Spółka kapitałowa może rozporządzać akcjami, udziałami, papierami wartościowymi oraz wierzytelnościami. W ramach restrukturyzacji grupy kapitałowej zależnej od Wnioskodawcy planowane jest, że Spółka cypryjska zostanie zlikwidowana, a Spółce kapitałowej, jako wspólnikowi Spółki cypryjskiej, zostanie wydany jej majątek polikwidacyjny, który będzie obejmować udziały w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (Spzoo).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right