Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.02.2014, sygn. ITPP2/443-1288/13/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1288/13/EK

Sposób opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym znajdują się naniesienia oraz odliczenie podatku naliczonego z tytułu nabycia ww. praw

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2013 r. (data wpływu 29 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym znajdują się naniesienia oraz odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia ww. praw jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym znajdują się naniesienia oraz odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia ww. praw.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług - spółką cywilną. Zamierza nabyć od spółki jawnej, która również jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: Sprzedający), prawo użytkowania wieczystego dwóch nieruchomości wraz z prawem własności znajdujących się na tych gruntach: budynku oraz fundamentu pod halę.

Sprzedający nabył ww. prawo użytkowania wieczystego wraz z prawem własności znajdujących się na tym gruncie budynku oraz fundamentu pod halę w 2008 r. Transakcje te były opodatkowane podatkiem od towarów i usług, a Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, z którego skorzystał. Jednocześnie z nabyciem nieruchomości - oddał je w dzierżawę podmiotowi, od którego je nabył. Poprzedni właściciel nabył nieruchomość w 2005 r. Jedna z nieruchomości, które Wnioskodawca zamierza nabyć, jest zabudowana budynkiem socjalnym murowanym. Na drugiej znajduje się jedynie fundament pod halę oraz ogrodzenie terenu, droga kołowa wewnątrzzakładowa, sieć oświetleniowa zakładu, linia telekomunikacyjna kablowa, sieć kablowa elektryczna, kanał nieprzechodni, rurociąg przesyłowy ciepłowniczy, przewody sieci rozdzielczej acetylenu, przewody sieci rozdzielczej sprężonego powietrza. Ani budynek, ani fundament pod halę, nie zostały wzniesione przez ich obecnego właściciela (Sprzedającego). Fundament pod halę został wzniesiony na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Sprzedający twierdzi, że nie czynił na nieruchomości żadnych nakładów i chce sprzedać je w takim stanie, w jakim sam je nabył w 2008 r. Nakłady na obie nieruchomości czynił poprzedni właściciel (od którego nabył je Sprzedający w 2008 r.), który ponosił nakłady na wymianę dachu budynku, posadzek, stolarki itp. (ponad 30% ich wartości początkowej), jak również wzniósł fundament pod halę. W dniu 4 października 2013 r., Wnioskodawca zawarł ze Sprzedającym przedwstępną umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego ww. nieruchomości wraz z prawem własności znajdujących się na nich zabudowań i urządzeń. Zgodnie z tą umową, umowa przyrzeczona ma zostać zawarta w terminie do dnia 31 stycznia 2014 r. Część ustalonej w umowie przedwstępnej ceny została sprzedającemu uiszczona tytułem zaliczki w październiku 2013 r. Pozostała część ceny zostanie sprzedającemu uiszczona po zawarciu umowy przyrzeczonej, a więc najprawdopodobniej po 1 stycznia 2014 r., w terminach i kwotach określonych w tej umowie. Obie nieruchomości będą wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej Wnioskodawcy (czynności opodatkowanych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00