Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19.02.2014, sygn. ITPB1/415-1186/13/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1186/13/AD
Czy nieodpłatne przekazanie członkom Grupy Producentów Rolnych środków produkcji w postaci nawozów sztucznych oraz środków ochrony roślin, zakupionych przez spółkę z wypracowanego zysku pochodzącego z dotacji przyznanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach działania grupy, zobowiązuje spółkę, jako płatnika, do:
- pobrania zaliczki na podatek dochodowy od członków grupy prowadzących działalność rolniczą;
- pobrania 19% zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu udziału w zyskach spółki?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2013 r. (data wpływu 20 listopada 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 lutego 2013 r. (data wpływu 12 lutego 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
W ww. wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca - Spółka z o.o. została utworzona przez osoby fizyczne prowadzące gospodarstwa rolne - producentów ziaren zbóż i nasion roślin oleistych w celu poprawy warunków rynkowych, poprawy efektywności gospodarowania wspólników. Spółka została wpisana z dniem 28 lipca 2009 r. do Rejestru Grup Producentów Rolnych decyzją Marszałka Województwa i prowadzi działalność zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych. Spółka kupuje od członków całość wyprodukowanych przez nich ziaren zbóż i nasion roślin oleistych, a następnie odsprzedaje je na rynku zewnętrznym. Na podstawie faktur VAT lub faktur VAT RR potwierdzających zakup od członków Grupy towaru wyprodukowanego w ich gospodarstwach, Spółka dokonuje zapłaty na rzecz członków. Spółka korzysta ze wsparcia dla grup producentów na podstawie Rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), Dz.U.UE L z dnia 21 października 2005 r. Artykuł 35 ww. Rozporządzenia Rady (WE) stanowi, że wsparcia udziela się w celu ułatwienia tworzenia i działalności administracyjnej grup producentów rolnych. Z wypracowanego zysku pochodzącego z otrzymanego wsparcia Spółka w 2013 r. zakupiła środki produkcji w postaci nawozów mineralnych i przekazała je nieodpłatnie wspólnikom (prowadzącym gospodarstwa rolne). Przekazanie środków produkcji niezbędnych do realizacji procesu produkcyjnego wiąże się z przeniesieniem prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. Walne Zgromadzenie Wspólników podejmowało uchwały o przeznaczeniu zysku na zakup środków produkcji, natomiast ich przekazanie nastąpiło zgodnie z art. 2 ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach, ponieważ jakość i ilość produkcji uzależniona jest od zastosowania nawozów mineralnych, w związku z tym zakupione środki produkcji za środki otrzymane ze wsparcia, przekazane zostały członkom Grupy. Przekazanie środków do produkcji zaakcepowane zostało Uchwałą Zgromadzenia Wspólników, w której wspólnicy wyrazili jedynie zgodę na takie przekazanie, uchwała o sposobie wykorzystania środków produkcji nie jest uchwałą o podziale zysku. Od nieodpłatnego przekazania Spółka nie pobrała zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych ani zryczałtowanego podatku z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right