Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.01.2014, sygn. ITPP2/443-1109/13/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1109/13/EB

Zbycie prawa budynków wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntów korzysta ze zwolnienia od podatku.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2013 r. (data wpływu 14 października 2013 r.), uzupełnionym w dniu 7 stycznia 2014 r. (data wpływu), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności zbycia nieruchomości gruntowych zabudowanych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 października 2013 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 7 stycznia 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności zbycia nieruchomości gruntowych zabudowanych.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest następczynią prawną przedsiębiorstwa państwowego, działającego pod tą samą firmą. Powstała w wyniku komercjalizacji przekształcenia ww. przedsiębiorstwa dokonanej na podstawie aktu komercjalizacji (akt notarialny) z dnia 18 stycznia 2000 r. Na skutek powyższego przekształcenia Spółka przejęła cały majątek, w tym również nieruchomości. Obecnie planuje zbycie łącznie 7 działek w trybie i na zasadach wynikających z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 lutego 2007 r. w sprawie określenia sposobu i trybu organizowania przetargu na sprzedaż składników aktywów środków trwałych przez spółkę powstałą w wyniku komercjalizacji (Dz. U. nr 27, poz. 177 z póź. zm.). Co do zbywanych działek Spółce przysługuje prawo wieczystego użytkowania. Trzy spośród zbywanych działek to działki zabudowane, tj. działka nr 3, dla której prowadzona jest księga wieczysta, zabudowana budynkiem magazynowo-gospodarczym, w złym stanie technicznym, przeznaczonym do likwidacji (wybudowanym w 1923 r.) oraz działek o numerach 24 i 25, dla których prowadzona jest jedna księga wieczysta, zabudowanych garażami. Przedmiotowy budynek i garaże, zgodnie z ewidencją środków trwałych Spółki, wykorzystywane są w prowadzonej działalności gospodarczej. Wskazane powyżej naniesienia powstały przed dniem 5 grudnia 1990 r., tj. przed datą wejścia w życie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Dla wskazanych powyżej nieruchomości brak jest obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. W odniesieniu do działki nr 3 wydana została decyzja ustalająca warunki zabudowy, dla inwestycji polegającej na budowie budynku handlowo-usługowego wraz z parkingiem podziemnym i naziemnym. W ostatnim pięcioletnim okresie użytkowania nie poniesiono na wskazane powyżej nieruchomości nakładów w postaci remontów lub modernizacji, które swą wartością przekraczałyby 30% wartości budynków i budowali posadowionych na opisywanych nieruchomościach. Poniesione dotychczas nakłady nie przekraczały 30% wartości początkowej budynków i nie były to nakłady na ich ulepszenie. Od 1996 r. nieruchomość oznaczona nr 3 jest przedmiotem umowy najmu (zawieranej z różnymi najemcami), a od 2006 r. są wynajmowane działki o nr 24 i 25 zabudowane garażami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00