Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.02.2014, sygn. ITPB2/415-1085/13/IL, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-1085/13/IL

Czy w przypadku obowiązkowego uczestniczenia pracowników w ramach podróży służbowej w szkoleniach, kursach, warsztatach, konferencjach, naradach i spotkaniach służbowych oraz zawodach sportowych, kwota zapłaconych przez pracodawcę kosztów wyżywienia pracownika, nie stanowi dla niego przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy też należy uznać, że jest to świadczenie stanowiące przychód pracownika, ale podlegający zwolnieniu, na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako należność przysługująca pracownikowi z tytułu podróży służbowej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2013 r. (data wpływu 25 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania kwot zapłaconych za pracownika kosztów wyżywienia podczas podróży służbowych. jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania kwot zapłaconych za pracownika kosztów wyżywienia podczas podróży służbowych.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

Pracodawca kieruje funkcjonariuszy celnych i pracowników na szkolenia, warsztaty, kursy i konferencje naukowe, celem podnoszenia ich kwalifikacji zawodowych. Udział pracowników w szkoleniach jest realizacją obowiązku służbowego, którego źródłem są przepisy ustaw i/lub polecenie służbowe pracodawcy. Pracownicy podwyższają swoje kwalifikacje zawodowe nie w celach prywatnych, ale w interesie pracodawcy, który korzysta z większych umiejętności, czy szerszej wiedzy przeszkolonego pracownika, Każdemu z uczestników szkolenia odbywającego się poza siedzibą jednostki organizacyjnej wystawiane jest polecenie podróży służbowej. Koszty takiej podróży rozliczane są zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 października 2009 r. w sprawie należności przysługujących funkcjonariuszom celnym z tytułu podróży służbowych odbywanych na obszarze kraju (Dz. U. Nr 181, poz. 1413) oraz rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 167). Pracownik otrzymuje świadczenia w postaci:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00