Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.01.2014, sygn. ITPB3/423-515a/13/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-515a/13/PS

Czy dochód uzyskany z tytułu niepobrania przez pożyczkodawcę odsetek może być przeznaczony na działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy założeniu, że wskaźnik udziału przychodu z działalności rolniczej w ogólnym przychodzie osiągnięty w roku poprzedzającym rok podatkowy ze wszystkich rodzajów działalności prowadzonej przez podatnika wyniósł nie mniej niż 60%?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2013 r. (data wpływu 28 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych między innymi w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2013 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych między innymi w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka zajmuje się prowadzeniem gospodarstwa rolnego. W 2012 roku i 2013 roku Spółka otrzymała od wspólnika (osoba fizyczna) pożyczki bez wynagrodzenia. Umowa pożyczek określa harmonogram spłat rat oraz zapis, że są one udzielone bez wynagrodzenia. Spłata rat pożyczek wraz z odsetkami (w tym wypadku bez) jest ustalona z odroczonym terminem spłaty. Przedsiębiorstwo uznało, że dochód z tytułu nie pobrania odsetek przez pożyczkodawcę może być przeznaczony na działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - powołując się na interpretację indywidualną Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego z dnia 11 maja 2005 roku OP/423/98/39/TB/05, która pozwala na zastosowanie warunkowego zwolnienia z podatku dochodowego, polegającą na zwolnieniu określonych dochodów pod warunkiem przeznaczenia ich na określony cel w sytuacji gdy dochody te nie polegają na zwiększeniu zasobów finansowych podatnika, tylko na braku zmniejszenia jego zasobów finansowania. Zgodnie z tą interpretacją przedsiębiorstwo uznało, że potencjalne odsetki jakie powinno zapłacić za udzielone pożyczki w całości przeznaczy na działalność rolniczą, co spowoduje, że dochód uzyskany z nieodpłatnego świadczenia zostanie zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych. Przedsiębiorstwo aby uwiarygodnić wydatkowanie dochodu na cele rolnicze utworzyło rezerwę na spłatę odsetek w danym roku podatkowym, dodatkowo uzyskało zarządzenie organów spółki o przeznaczeniu dochodu z działalności pozarolniczej na działalność rolniczą. Wykorzystanie zgromadzonych środków na koncie rezerwy zgodnie z przeznaczeniem będzie skutkowało zwolnieniem z opłat podatku dochodowego od osób prawnych w momencie kiedy to rezerwa będzie wykorzystana na cele rolnicze (art. 17 ust. 1 pkt 4e), w przeciwnym razie podatek od działalności pozarolniczej zostanie opłacony zgodnie z art. 25 ust. 4 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00