Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.01.2014, sygn. ITPB2/415-952/13/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-952/13/MM
Czy wypłacane dodatkowe wynagrodzenie z tytułu zasądzenia kosztów zastępstwa procesowego dla radcy prawnego, zatrudnionego w państwowej jednostce budżetowej w ramach stosunku służbowego lub stosunku pracy należy traktować jako przychód z tytułu stosunku służbowego (stosunku pracy) wymienionego w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym stosować koszty uzyskania przychodu wskazane w art. 22 ust. 2 ww. ustawy, czy też jako przychód z tytułu działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt 8 tej ustawy i w związku z tym stosować koszty uzyskania przychodu wskazane w art. 22 ust. 9 pkt 4 tej ustawy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2013 r. (data wpływu 18 października 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty radcy prawnemu kosztów zastępstwa procesowego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 października 2013 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty radcy prawnemu kosztów zastępstwa procesowego.
We wniosku tym zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest państwową jednostką budżetową. Na podstawie stosunku służbowego (równoważnego ze stosunkiem pracy) zatrudnia na pełnym etacie radcę prawnego. Radca prawny będzie prowadził systematycznie na podstawie pełnomocnictwa procesowego sprawy sądowe, w których stroną jest Wnioskodawca. Z radcą prawnym w przypadku zasądzenia przez sąd kosztów zastępstwa procesowego na rzecz Skarbu Państwa - Wnioskodawca zawrze umowę cywilnoprawną, w której zostanie określona wysokość oraz termin wypłaty dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego, zgodnie z art. 224 ust. 2 ustawy o radcach prawnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right