Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.10.2013, sygn. IPPP3/443-730/13-2/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-730/13-2/IG
Czy opisane w zdarzeniu przyszłym wynagrodzenie, które planuje stosować Wnioskodawca, jest wynagrodzeniem przysługującym za usługę lub usługi zwolnione z podatku od towarów usług i w związku z tym nie będzie obciążone podatkiem od towarów i usług?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 2.08.2013 r. (data wpływu 5.08.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- zwolnienia od podatku otrzymanego wynagrodzenia za możliwość wydłużenia okresu spłaty pożyczki jako wynagrodzenia za usługę pomocniczą do świadczenia głównego w ramach jednej kompleksowej umowy pożyczki jest nieprawidłowe
- zwolnienia od podatku otrzymanego wynagrodzenia za możliwość wydłużenia okresu spłaty pożyczki jest prawidłowe
UZASADNIENIE
W dniu 5.08.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku otrzymanego wynagrodzenia za możliwość wydłużenia okresu spłaty pożyczki jako wynagrodzenia za usługę pomocniczą do świadczenia głównego w ramach jednej kompleksowej umowy pożyczki.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług mającym siedzibę oraz zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (dalej: Spółka lub Wnioskodawca). Jego działalność obejmuje udzielanie pożyczek pieniężnych, obecnie krótkoterminowych pożyczek, ale nie jest wykluczone udzielanie pożyczek pieniężnych na dłuższe terminy niż obecnie. Wnioskodawca, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, przy uwzględnieniu różnych potrzeb pożyczkobiorców, w tym wymaganej elastyczności co do okresu spłaty należnych kwot, chciałby udostępnić możliwość wydłużenia okresu spłaty pożyczki za wynagrodzeniem. Byłoby ono uzależnione od pierwotnie pożyczonej kwoty i czasu o jaki pożyczkobiorca chciałby wydłużyć okres spłaty. Wnioskodawca nie wyklucza także ustalania należnego mu wynagrodzenia w inny sposób np. ryczałtowy. Opłata miałaby zostać uiszczona na konto Wnioskodawcy najpóźniej ostatniego dnia pierwotnego terminu spłaty pożyczki. Dzięki temu pożyczkobiorca otrzymywałby wydłużony czas finansowania (przykładowo dwa tygodnie lub miesiąc) i byłby zobowiązany do spłaty kwoty wynikającej z pierwotnego zobowiązania w przedłużonym terminie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right