Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.11.2013, sygn. IPPB3/423-586/13-2/PK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-586/13-2/PK1
Czy odszkodowania otrzymywane przez podatnika (Spółkę) od ubezpieczycieli (z tytułu szkody powstałej w wyniku braku zapłaty przez dłużnika wierzytelności będącej przedmiotem przelewu w ramach UF, które to odszkodowania stanowią zwrot wydatków na poczet ceny nabycia wierzytelności, która to cena z kolei nie stanowi kosztu uzyskania przychodu), podlegają wyłączeniu z przychodów podatkowych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2013 r. (data wpływu 8 sierpnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu z tytułu otrzymania odszkodowania związanego z umowami faktoringu jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu z tytułu otrzymania odszkodowania związanego z umowami faktoringu.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
I. S.A. (dalej: Spółka) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje usługi faktoringowe, na podstawie umów faktoringu (dalej UF), zawieranych z przedsiębiorcami. UF nie jest umową uregulowaną w prawie cywilnym (jest umową nienazwaną). Podstawowym elementem UF jest przelew wierzytelności handlowych dokonywany przez klienta (faktoranta) na rzecz Spółki (faktora). Nie jest to jednak jedyna usługa wykonywana przez Spółkę na rzecz faktoranta. W ramach UF nabywane są wyłącznie wierzytelności przed terminem ich wymagalności, przez co faktoring stanowi jeden ze sposobów finansowania działalności przedsiębiorcy i poprawiania jego płynności finansowej. Oprócz nabywania wierzytelności Spółka wykonuje na rzecz faktoranta usługi dodatkowe takie jak: zarządzanie wierzytelnościami, monitoring płatności, windykacja przedsądowa i sądowa, a także usługa przejęcia ryzyka wypłacalności odbiorcy klienta (dłużnika wierzytelności).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right