Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.10.2013, sygn. IPPP1/443-733/13-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-733/13-2/JL

Czy S jest zobowiązany do wystawienia faktury VAT stowarzyszeniu K w związku z otrzymanymi opłatami, o których mowa w art. 20(1) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Stowarzyszenia przedstawione we wniosku z dnia 24.07.2013 r. (data wpływu 29.07.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i dokumentowania opłat reprograficznych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.07.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i dokumentowania opłat reprograficznych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Stowarzyszenie (dalej jako S. lub Wnioskodawca) jest organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi uprawnioną do zbiorowego zarządu utworami architektonicznymi, architektoniczno-urbanistycznymi, oraz urbanistycznymi. Celami statutowymi stowarzyszenia są dbałość o jakość architektury i środowiska - zbudowanego oraz naturalnego - pojmowanych jako interes publiczny, tworzenie warunków dla rozwoju twórczości architektonicznej i jej ochrona, rozwój warsztatu architekta i ochrona zawodu. Cele statutowe są realizowane między innymi poprzez zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi i prawami pokrewnymi twórców utworów architektonicznych i architektoniczno-urbanistycznych oraz poprzez ochronę powierzonych stowarzyszeniu praw autorskich jak również poprzez wykorzystywanie w interesie twórców, innych uprawnień wynikających z przepisów o ochronie praw autorskich. Stowarzyszenie Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych K... (dalej jako K... jest organizacją pobierającą opłaty bezpośrednio od producentów urządzeń do kopiowania i od punktów ksero na podstawie art. 20 i 20(1) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Opłaty te, zwane reprograficznymi, mają wynagrodzić twórcom straty, jakie ponoszą przez kopiowanie ich dzieł. Opłaty inkasowane przez K... nie są wynagrodzeniami autorskimi z tytułu określonego aktu zwielokrotnienia utworu za pomocą urządzeń reprograficznych, natomiast mają na celu kompensowanie twórcom majątkowych skutków zwielokrotnienia utworów przy użyciu tych urządzeń wykonywanego na znaczną skalę dla własnego użytku osobistego przy użyciu coraz bardziej efektywnych i przyjaznych dla użytkownika urządzeń cyfrowych. Pobieranie przedmiotowych opłat wynika wprost z przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie bowiem z art. 20(1) ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, posiadacze urządzeń reprograficznych, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie zwielokrotniania utworów dla własnego użytku osobistego osób trzecich, są obowiązani do uiszczania, za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi (K...), opłat w wysokości do 3% wpływów z tego tytułu na rzecz twórców oraz wydawców, chyba że zwielokrotnienie odbywa się na podstawie umowy z uprawnionym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00