Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.09.2013, sygn. IPPB3/423-447/13-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-447/13-2/GJ
Czy opłacona przez Spółkę, w której Wnioskodawca posiada udziały, w części przypadającej na Wnioskodawcę składka na ubezpieczenie pracowników i bagaż służbowy na czas podróży służbowej do Rosji stanowić będzie dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ustawy o CIT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17.05.2013r. (data wpływu 24.06.2013r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24.06.2013r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe
Spółka K. GmbH z siedzibą w Niemczech (zwana dalej Wnioskodawcą) jest wspólnikiem (komplementariszem) w spółce K. GmbH Polska sp. komandytowa z siedzibą w Polsce. Zgodnie z umową polskiej spółki komandytowej - prawo do udziału w zysku przysługuje wspólnikom. W związku z tym, że Wnioskodawca jest spółką prawa handlowego w celu ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym zgodnie z przepisem art. 1 ust. 3 ustawy o CIT zastosowanie będą miały przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o CIT zasady ustalania przychodu z udziału w spółce osobowej określone w art. 5 ust. 1 ustawy o CIT stosuje się odpowiednio do m.in. rozliczania kosztów uzyskania, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. K. GmbH Polska spółka komandytowa, w której wnioskodawca posiada udziały (zwana dalej Spółką lub K.) w związku z zakresem prowadzonej działalności wysyła swoich pracowników w podróże służbowe poza granice kraju zarówno do państw należących do Unii Europejskiej jak i państw spoza Unii. W najbliższej przyszłości Spółka zamierza wysyłać w podróż służbową pracowników do Rosji w celu pomocy przy rozruchu oraz w celu wsparcia wdrożenia i rozwoju zakładu należącego do Grupy. Spółka, w której Wnioskodawca posiada udziały przewiduje, że wyjazdy pracowników do Rosji będą odbywać się dość często i w związku z tym wykupiła dla tych pracowników polisę ubezpieczeniową, którą byliby objęci ci pracownicy na czas pobytu w Rosji. Wykupienie tej polisy podyktowane jest tym, że koszty leczenia pracowników, którzy zachorują lub ulegną wypadkowi za granicą, podczas podróży służbowej, w szczególności w państwach nie objętych unijnym systemem koordynacji zabezpieczenia społecznego, są z reguły bardzo wysokie i obciążają pracodawcę Wnioskodawca stwierdza, że wykupienie tej polisy przez Spółkę jest racjonalną decyzją z punktu widzenia redukcji kosztów, ponieważ składka ubezpieczeniowa jest nieporównywalnie niższa niż ewentualne koszty leczenia szpitalnego za granicą pracownika, które to koszty jest zobowiązana pokryć delegująca Spółka.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right