Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2013, sygn. IPPB2/415-197/13-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-197/13-2/MK

Zakres skutków podatkowych zwrotu nienależnie pobranego wynagrodzenia.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 06.03.2013 r. (data wpływu 08.03.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu nienależnie pobranego wynagrodzenia jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.03.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu nienależnie pobranego wynagrodzenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest aktualnie osobą bezrobotną. W dniu 23.01.2013 r. otrzymał pismo od spółki wzywające Wnioskodawcę do zwrotu omyłkowo wpłaconej przez Spółkę kwoty na konto Wnioskodawcy.

Zaistniała sytuacja powstała z powodu miesięcznych wpłat na konto Wnioskodawcy, po ustaniu pracy w Spółce.

Zgodnie z ustaleniami Wnioskodawca złożył pisemnie rezygnację na ręce zarządu i Rady Nadzorczej. Wnioskodawca zaznacza, iż dokonał wszelkich działań, aby odpowiednio poinformować Spółkę o swojej rezygnacji (Zarząd i Rada była świadoma faktu). Mimo tego, przez omyłkę działu kadr Wnioskodawca otrzymywał miesięcznie wpłaty (1231 zł) na konto. Sytuacja została zauważona znacznie później. Po rozmowie ze Spółką (Zarząd) uzgodniono, iż Wnioskodawca odda omyłkowo wpłacone środki na konto płacąc miesięczne raty. (Wnioskodawca wskazuje, że pierwszą ratę oddał i będzie się starał w jak najszybszym czasie zwrócić całość). W tym celu Spółka zaproponowała Wnioskodawcy do podpisania ugodę, w której rozkłada płatność na 12 rat. Dodatkowo dział kadr spółki poinformował Wnioskodawcę, iż Wnioskodawca został wyrejestrowany z ZUS i odebrał (jako płatnik) swoje składki płacone za Wnioskodawcę omyłkowo. Natomiast Spółka żąda, aby Wnioskodawca razem z kwotą netto (którą Wnioskodawca otrzymał) oddał także zaliczki na podatek dochodowy wpłacone do urzędu skarbowego przez Spółkę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00