Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.05.2013, sygn. IPPB4/415-179/13-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-179/13-2/MP
Zakres skutków podatkowych umorzenia opłat za pobyt dzieci w pieczy zastępczej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 04.03.2013 r. (data wpływu 14.03.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia opłat za pobyt dzieci w pieczy zastępczej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14.03.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia opłat za pobyt dzieci w pieczy zastępczej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi postępowania administracyjne w celu ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej. Zgodnie z art. 193 ustawy z dnia 09 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U Nr 149, poz. 887 z późn. zm.) - dalej ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - opłatę miesięczną za pobyt dziecka w pieczy zastępczej ponoszą rodzice, osoby dysponujące dochodem dziecka oraz osoba, która osiągnęła pełnoletniość przebywając w pieczy zastępczej. Opłata taka jest ustalana w wysokości przyznanych świadczeń oraz dodatków, o których mowa w art. 80 ust. 1 i art. 81 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, w przypadku umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej spokrewnionej, rodzinie zastępczej zawodowej, rodzinie zastępczej niezawodowej lub rodzinnym domu dziecka albo w wysokości średnich miesięcznych wydatków przeznaczonych na utrzymanie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej oraz interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym. Opłata ustalana jest w drodze decyzji przez starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka przed umieszczeniem w pieczy zastępczej (art. 194 ust. 1 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej). Wnoszenie opłaty jest obowiązkowe również w przypadku rodziców, którzy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej lub którym władza została zawieszona lub ograniczona. Starosta może na wniosek lub z urzędu umorzyć w całości lub w części łącznie z odsetkami, odroczyć termin płatności, rozłożyć na raty lub odstąpić od ustalenia opłaty, natomiast warunki zastosowania ww. ulg uregulowane być powinny w uchwale rady powiatu. W obrębie miasta W. funkcjonuje Uchwała Rady Miasta z dnia 17 maja 2012 r. w sprawie określenia warunków umorzenia w całości lub w części, łącznie z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstępowania od ustalania opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej. Jako podstawy do zastosowania ulg wskazane są przede wszystkim względy dotyczące trudnej sytuacji majątkowej, finansowej, osobistej lub zdrowotnej osób zobowiązanych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right