Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2013, sygn. IPPB2/436-72/13-2/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-72/13-2/MZ

Zakres skutków podatkowych wypłaty zachowku w części dotyczącej sumowania rat zachowku i dokonywania jednego zgłoszenia SD-Z2 oraz w pozostałej części.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 04.02.2013 r. (data wpływu 07.02.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych wypłaty zachowku:

  • w części dotyczącej sumowania rat zachowku i dokonywania jednego zgłoszenia SD-Z2 w terminie 6-miesięcy- jest nieprawidłowe,
  • w pozostałej części - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.02.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych wypłaty zachowku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 1994 r. zmarła babcia Wnioskodawczyni. Miała dwóch synów, a każdy z nich jedno dziecko. Babcia miała więc dwoje wnuków. Na mocy jej testamentu, do otwarcia i ogłoszenia którego doszło na rozprawie sądowej w kwietniu 2011 roku, jedynym spadkobiercą został wnuk. W tym czasie obydwaj synowie już nie żyli. Jako jedyny spadkobierca ojca, Wnioskodawczyni odziedziczyła prawo do zachowku. Ponieważ nie doszło do ugody, w lipcu 2011 r. Wnioskodawczyni złożyła do sądu pozew o zachowek. W lutym br. odbędzie się kolejna rozprawa, na której, jak się Wnioskodawczyni spodziewa, zapadnie postanowienie o kwocie należnego zachowku. Wnioskodawczyni liczy więc, że w ciągu najbliższych miesięcy przekazane zostaną na jej rzecz środki pieniężne w całości lub w części.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00