Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.03.2013, sygn. IPPB2/436-37/13-2/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-37/13-2/AF

należy stwierdzić, iż nabycie przez Wnioskodawczynię udziału w prawie majątkowym w postaci ogółu praw i obowiązków w spółce cywilnej przysługujących zmarłemu ojcu podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Natomiast w związku z tym, że Wnioskodawczyni dokonała zgłoszenia nabycia praw majątkowych na druku SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 18.01.2013 r. (data wpływu 21.01.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny nabycia spadku po zmarłym ojcu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.01.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia spadku po zmarłym ojcu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 24 marca 2010 roku zmarł ojciec Wnioskodawczyni, z którym nigdy nie utrzymywała kontaktu, z uwagi na konflikt rodzinny. Ojciec założył nową rodzinę i nigdy nie doszło wzajemnego kontaktu, ani spotkania obu rodzin przed śmiercią ojca. Nikt również nie poinformował Wnioskodawczyni o pogrzebie. O śmierci ojca Wnioskodawczyni dowiedziała się listownie w kwietniu 2011 roku, gdy druga żona zmarłego wysłała zawiadomienie o konieczności przeprowadzenia sprawy spadkowej. Postępowanie sądowe prowadzone było w Sądzie Rejonowym. Wnioskodawczyni na stałe zamieszkuje w W.. Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku uprawomocniło się w dniu 17 maja 2012 roku. Rodzina ojca z drugiego małżeństwa przez długi czas unikała poinformowania Wnioskodawczyni o składnikach majątku, jakie wchodziły do masy spadkowej po zmarłym, do tego stopnia, że o tym, iż ojciec był wspólnikiem w spółce cywilnej w ramach, której prowadzony był niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. Wnioskodawczyni została poinformowana dopiero w dniu 22 sierpnia 2012 roku, w drodze e-maila. Dopiero z tą datą pozostali spadkobiercy, zmuszeni z pewnością sytuacją prawną (w spółce cywilnej kończył się kontrakt z NFZ i zachodziła konieczność podpisania szeregu dokumentów, co z oczywistych względów nie mogło być wykonane przez zmarłego wspólnika) poinformowali, że Wnioskodawczyni nabyła część udziału tj. ogółu praw i obowiązków w prowadzonej spółce. Zgodnie z orzeczeniem sądu udział po zmarłym ojcu przypadł 4 osobom, dwóm synom zmarłego, drugiej żonie oraz Wnioskodawczyni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00