Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13.03.2013, sygn. IPPB1/415-1561/12-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-1561/12-2/MS
Należy stwierdzić, iż w związku z likwidacją SKA u Wnioskodawcy na moment otrzymania składników majątku w postaci praw majątkowych powstanie przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. z praw majątkowych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 12.12.2012 r. (data wpływu 17.12.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych likwidacji SKA związanych z:
- otrzymaniem środków pieniężnych i wierzytelności pożyczkowych - jest nieprawidłowe,
- w pozostałej części jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17.12.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych oraz wierzytelności pożyczkowych w wyniku likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym, (dalej: Wnioskodawca, Wspólnik). Wnioskodawca jest akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA, Spółka). Wspólnicy Spółki (w tym: Wnioskodawca) nie wykluczają, że ze względów biznesowych, w przyszłości dokonają likwidacji Spółki. Wskutek likwidacji SKA, Wnioskodawca otrzymałby - w ramach majątku likwidacyjnego składniki majątkowe, do których mogą się zaliczać środki pieniężne oraz prawa majątkowe (w postaci wierzytelności pożyczkowych przysługujących Spółce względem pożyczkobiorców przed operacją likwidacji oraz akcji i udziałów w spółkach). W trakcie funkcjonowania SKA wypracowany zysk może nie być w całości dzielony pomiędzy wspólników w drodze wypłaty dywidendy. Zatem na moment likwidacji w spółce będą występowały skumulowane i niewypłacone zyski SKA. Część przekazywanych składników majątkowych wskazanych powyżej, w tym środków pieniężnych, czy praw majątkowych (w tym wierzytelności) będzie zatem odpowiadała wartości zatrzymanych zysków SKA nieprzeznaczonych do podziału w drodze dywidendy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right