Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.11.2013, sygn. IBPP2/443-758/13/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-758/13/AB

opodatkowanie zbycia budynku lub poszczególnych wyodrębnionych lokali w budynku

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 sierpnia 2013 r. (data wpływu 19 sierpnia 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 listopada 2013 r. (data wpływu 22 listopada 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia budynku lub poszczególnych wyodrębnionych lokali w budynku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia budynku lub poszczególnych wyodrębnionych lokali w budynku.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 19 listopada 2013 r. (data wpływu 22 listopada 2013 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 7 listopada 2013 r. znak: IBPP2/443-758/13/AB.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca pozostaje podmiotem prowadzącym m.in. działalność inwestycyjną polegającą na nabywaniu nieruchomości, przeprowadzaniu ewentualnego remontu i dalszej odsprzedaży. W ramach jednej z takich transakcji Wnioskodawca, po przeprowadzonym przetargu, nabył na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego z Gminą własność budynku mieszkalnego położonego w K (dalej jako Nieruchomość"). Nieruchomość ta została nabyta jako zwolniona od opodatkowania, z powołaniem się w akcie notarialnym na art. 43 ust. 1 pkt 10 u.p.t.u. Zgodnie z oświadczeniem przedstawiciela Gminy budynek został wybudowany w latach 30-tych XX w. Lokale w Nieruchomości były przedmiotem najmu, zaś ze względu na konieczność przeprowadzenia kapitalnego remontu w przedmiotowym budynku lokatorzy zostali z budynku wykwaterowani, tak więc obecnie stanowi on pustostan. Nieruchomość ma przy tym charakter mieszkalny, brak jest lokali użytkowych, lokale mieszkalne nie są przedmiotem oddzielnej własności (nie zostały wyodrębnione). Nieruchomość została przez Wnioskodawcę wykazana nie jako środek trwały, ale jako towar handlowy. W chwili obecnej Wnioskodawca ponosi koszty prac remontowych związanych z doprowadzeniem Nieruchomości do stanu umożliwiającego zamieszkanie. Wartość prac remontowych będzie najprawdopodobniej przekraczać 30% ceny nabycia Nieruchomości ze względu na istotność prac koniecznych do wykonania. Po doprowadzeniu do takiego stanu celem Wnioskodawcy jest dokonanie sprzedaży czy to całego budynku czy też poszczególnych lokali w w/w budynku (lokale te zostaną dopiero wyodrębnione). Przed dokonaniem sprzedaży czy to budynku jako całości czy też poszczególnych lokali - nie jest planowane oddanie czy to budynku czy poszczególnych lokali podmiotom trzecim do używania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00