Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.11.2013, sygn. IBPP2/443-736/13/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-736/13/IK

w zakresie uznania czy Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu zawierania umów na opcje walutowe oraz określenia podstawy opodatkowania dla tych opcji.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2013 r. (data wpływu 9 sierpnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu zawierania umów na opcje walutowe oraz określenia podstawy opodatkowania dla tych opcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 sierpnia 2013 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu zawierania umów na opcje walutowe oraz określenia podstawy opodatkowania dla tych opcji.

Przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Bank zawiera umowy na OPCJE WALUTOWE. Opcje walutowe są instrumentem finansowym służącym zabezpieczaniu ryzyka kursowego w przyszłości. Są to transakcje, w której jedna ze Stron (Nabywca Opcji) nabywa od drugiej Strony (Wystawca Opcji), na uzgodnionych warunkach, prawo majątkowe (Opcja) polegające na uprawnieniu do żądania od drugiej Strony wykonania określonej transakcji wymiany walutowej na określonych warunkach.

Zawarcie umowy opcji walutowej nie oznacza jednakże konieczności realizacji Opcji przez jej Nabywcę. W przypadku, gdy warunki rynkowe okażą się korzystniejsze, niż te ustalone w ramach transakcji opcyjnej, Nabywca Opcji ma prawo odstąpić od prawa do wykonania transakcji (ponieważ w takiej sytuacji dokonuje zakupu/sprzedaży waluty po korzystniejszych cenach rynkowych). O tym, czy Nabywca Opcji zrealizuje swoje prawo u Wystawcy Opcji decyduje, w dniu wykonania opcji, porównanie kursu wykonania opcji z ustalonym kursem referencyjnym. A zatem Nabywca Opcji ma jedynie prawo (a nie - zobowiązanie) do zakupu albo sprzedaży Opcji w przyszłości, po kursie ustalonym w momencie zawarcia transakcji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00