Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20.12.2013, sygn. IBPBI/1/415-913/13/WRz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-913/13/WRz
Czy świadczący usługi konserwatorskie może opłacać podatek dochodowy od osób fizycznych w formie karty podatkowej ?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 2 września 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 6 września 2013 r.), uzupełnionym 18 listopada 2013 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej w formie karty podatkowej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 września 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej w formie karty podatkowej Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Z tej też przyczyny pismem z 31 października 2013 r. Znak: IBPBI/1/415-913/13/WRz, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 18 listopada 2013 r.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Od stycznia 2013 r. Wnioskodawca prowadzi dzielność gospodarczą w zakresie konserwacji i naprawy przedmiotów zabytkowych i artystycznych. Korzysta z opodatkowania w formie karty podatkowej (określonej pod poz. 69 Tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej). Posiada 20 letnie doświadczenie przy ww. pracach, ale nie posiada uprawnień urzędowo potwierdzonych w postaci dyplomu. Pozwolenie na przeprowadzenie prac konserwatorskich wydaje Wojewódzki Konserwator Zabytków właściwy ze względu na miejsce położenia zabytku. Pozwolenie to uzyskuje inwestor (np. Parafia), a określone i wymienione w nim są trzy osoby: kierownik budowy, kierownik prac konserwatorskich oraz inspektor nadzoru budowlanego. Wymienione osoby muszą posiadać wymagane uprawnienia konserwatorskie. W pozwoleniu tym nie jest wymieniona osoba, czy też firma, która będzie przeprowadzała te prace gdyż wiadomo, że działania te będą pod ścisłym nadzorem trzech ww. osób oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Do samej realizacji prac konserwatorskich inwestor sam szuka i wybiera zleceniobiorców, to on ustala, kto i za jakie warunki finansowe wykona powierzone zadanie. W przyszłości Wnioskodawca planuje podjąć prace konserwatorskie polegające na konserwacji dachu i wymianie pokrycia dachowego na zabytku sakralnym (kościół). W przypadku takiego obiektu prace renowacyjne polegają na powrocie do materiału pierwotnego, użytego przy powstawaniu tego obiektu, np. obecnie jest blacha, a zakłada się gont lub dachówkę. Renowacji i miejscowej wymianie, czy też wzmocnieniu może podlegać także więźba dachowa. Ze względu na gabaryty oraz specyfikę Wnioskodawca ma zamiar korzystać z usług innych firm, oraz osób odpowiednio wykwalifikowanych, np. cieśli, dekarzy, konserwatora zabytków itp.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right