Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.12.2013, sygn. IBPBII/2/415-987/13/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-987/13/AK

Czy w związku z planowaną transakcją wniesienia udziałów w Spółce zależnej do Nowej Spółki, po stronie wnioskodawcy wnoszącego udziały dające Nowej Spółce bezwzględną większość praw głosu w Spółce zależnej, powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 27 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów.

We wskazanym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą 50% udziałów w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski (dalej: Spółka zależna). Pozostałe udziały (50%) w kapitale zakładowym Spółki zależnej posiada drugi wspólnik.

Zarówno wnioskodawca jak i drugi wspólnik pozostają w związkach małżeńskich, w których obowiązują wspólnoty majątkowe.

W przyszłości wnioskodawca planuje utworzenie kolejnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: Nowa Spółka). Planowane przy tym jest, że Nowa Spółka, po jej utworzeniu, stanie się mniejszościowym udziałowcem Spółki zależnej poprzez zakup określonego pakietu udziałów od wnioskodawcy i drugiego wspólnika Spółki zależnej. Możliwe jest również, że w Nowej Spółce, po jej utworzeniu, zostanie następnie podwyższony kapitał zakładowy. Na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Nowej Spółki wnioskodawca oraz drugi wspólnik wniosą odpowiednią część przysługujących im udziałów w Spółce zależnej, w ten sposób, że udziały wniesione przez wnioskodawcę umożliwią Nowej Spółce uzyskanie bezwzględnej większości praw głosu w Spółce zależnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00