Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.08.2013, sygn. IBPBII/1/415-565/13/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-565/13/MK
Czy ekwiwalent za pranie odzieży roboczej zwolniony jest z podatku dochodowego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2013 r. (wpływ do tut. Biura 21 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 maja 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółdzielnia w zakresie prowadzonych rodzajów działalności usługowej posiada szereg stanowisk, z których zajmowaniem wiąże się konieczność dostarczania pracownikom nieodpłatnej odzieży. Zgodnie z art. 237 Kodeksu pracy pracodawca jeżeli nie może zapewnić prania odzieży roboczej, to czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika. Oznacza to, że pracodawca zobowiązany jest do wypłaty ekwiwalentu w wysokości rzeczywistych kosztów poniesionych przez pracownika. Ekwiwalent pieniężny przyznany pracownikowi na podstawie wcześniej przywołanych przepisów Kodeksu pracy będzie zwolniony od opodatkowania zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli jego wysokość stanowi równowartość faktycznie poniesionych kosztów. Z postanowień tych przepisów wynika, że okoliczność ta winna być odpowiednio udokumentowana i skalkulowana na kosztach rzeczywistych. Jeżeli pracownik odda odzież roboczą do punktu pralniczego, to wysokość ekwiwalentu będzie ustalona na podstawie dokumentu wystawionego przez punkt pralniczy. Natomiast jeżeli pracownik wypierze odzież roboczą we własnym zakresie, to również należy spełnić warunek odpowiedniego udokumentowania by uzyskać zwolnienie od opodatkowania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right