Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18.07.2013, sygn. IBPBII/2/415-416/13/ŁCz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-416/13/ŁCz

zamiana udziału w nieruchomości na lokal mieszkalny

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 18 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy zamiany - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy zamiany.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest współwłaścicielem udziału wynoszącego ¾ w nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Pozostały udział (1/4) należy do córki wnioskodawcy. Prawo użytkowania wieczystego do powyższej nieruchomości wnioskodawca nabył wraz z małżonkiem w latach 70-tych i na tej nieruchomości w latach 80-tych wybudowano budynek mieszkalny. W 2011 r. zmarł małżonek wnioskodawcy, a spadek po nim nabył wnioskodawca wraz z córką po połowie. W związku z tym, udział wnioskodawcy w prawie użytkowania wieczystego i w prawie własności budynku stanowiącego odrębną nieruchomość wynosi ½ części z tytułu nabycia prawa użytkowania wieczystego w latach 70-tych oraz ¼ części z tytułu nabycia spadku po małżonku. Decyzją Burmistrza Miasta z dnia 05 kwietnia 2012 r. prawo użytkowania wieczystego zostało przekształcone w prawo własności. Ani od chwili śmierci małżonka, ani od chwili przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nie minął okres pięciu lat kalendarzowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00