Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.03.2013, sygn. IBPP4/443-577/12/BP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-577/12/BP
Czy opisane wyżej opłaty takie jak: armatorska opłata dokumentacyjna, opłata bezpieczeństwa ISPS (opłata związana z zabezpieczeniem portów przed terroryzmem),opłaty terminalowe THC (opłata pobierana przez port za przeładunek np. kontenera ze statku na plac),składowanie kontenera (opłaty składowe na terminalu), opłaty za przetrzymanie kontenera, odprawa celna w imporcie tranzytowa, importer (X.) powinien ująć w podstawie opodatkowania podatkiem VAT w imporcie towarów jeżeli spedytor w fakturze wystawionej importerowi zastosował do nich stawkę 0% podatku VAT (bez względu na miejsce (port) w którym nastąpiło wprowadzenie towaru na obszar UE)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 7 grudnia 2012r. (data wpływu 18 grudnia 2012r.), udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania podatkiem VAT na dokumencie celnym w imporcie towarów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 grudnia 2012 r. wpłynął ww. wniosek udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania podatkiem VAT na dokumencie celnym w imporcie towarów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:
X (Wnioskodawca) jest importerem towarów z Azji. Wnioskodawca dokonuje zgłaszania celnego towarów do objęcia ich procedurą dopuszczenia do swobodnego obrotu we własnym zakresie oraz za pośrednictwem wyspecjalizowanych agencji celnych na mocy udzielonych pełnomocnictw. Towar do Polski sprowadzany jest za pośrednictwem firm spedycyjnych. Spedytor, polski podatnik podatku VAT posiada zlecenie importera (Wnioskodawcy) na obsługę:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right