Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.05.2013, sygn. IBPBI/1/415-124/13/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-124/13/KB
skutki podatkowe otrzymania przez wspólnika, który wystąpił ze spółki jawnej (na podstawie umowy datio in solutum) udziału w nieruchomości zamiast środków pieniężnych, tytułem rozliczenia się ze spółką
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 29 stycznia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 01 lutego 2013 r.), uzupełnionym w dniu 15 kwietnia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez wspólnika, który wystąpił ze spółki jawnej (na podstawie umowy datio in solutum) udziału w nieruchomości zamiast środków pieniężnych, tytułem rozliczenia się ze spółką jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 01 lutego 2013 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez wspólnika, który wystąpił ze spółki jawnej (na podstawie umowy datio in solutum) udziału w nieruchomości zamiast środków pieniężnych, tytułem rozliczenia się ze spółką. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 05 kwietnia 2013 r. Znak: IBPBI/1/415-124/13/KB wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 15 kwietnia 2013 r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca od lat dziewięćdziesiątych XX wieku do 31 grudnia 2006 r. prowadził działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, która z dniem 01 stycznia 2001 r. przekształcona została w spółkę jawną. Zgodnie z umową spółki udział Wnioskodawcy w zyskach oraz stratach wynosił 33,3% i nie ulegał zmianie przez cały okres uczestniczenia w spółce. Dochody z tytułu uczestnictwa w spółce wykazywał w składanych corocznie zeznaniach podatkowych, jako dochody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej. W tym czasie nie osiągał innych dochodów z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej. Dochody uzyskiwane przez Wnioskodawcę z tytułu uczestnictwa w ww. spółce nie były Mu wypłacane, lecz były pozostawiane w spółce. Występując ze spółki, Wnioskodawca otrzymał zwrot swojego udziału kapitałowego w dwóch częściach. W 2007 r. udział kapitałowy został wypłacony w formie kwoty pieniężnej. Natomiast w 2012 r. wspólnicy w formie ugody ustalili, iż udział kapitałowy Wnioskodawcy był wyższy. Jego roszczenie o wypłatę kwoty pieniężnej zostało zaspokojone w ten sposób, że wspólnicy, którzy pozostali w spółce, celem zwolnienia się z długu, w miejsce zwrotu świadczenia w gotówce, przenieśli na rzecz Wnioskodawcy udział w nieruchomości. Otrzymana w 2007 r. kwota pieniężna została przez Wnioskodawcę wykazana, jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2007 r. oraz początkowo opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W wyniku wniosku o stwierdzenie nadpłaty, w decyzji z dnia 25 maja 2009 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził jednak nadpłatę w podatku dochodowym od osób fizycznych. Dnia 20 listopada 2012 r. pozostali w spółce wspólnicy, przenieśli na Wnioskodawcę (tytułem zaspokojenia Jego roszczeń o wypłatę udziału kapitałowego w związku z wystąpieniem ze spółki, w miejsce zwrotu świadczenia w gotówce), własność udziałów w nieruchomości. Udziały te nie były częścią majątku spółki, ale osobistym majątkiem wspólników pozostałych w spółce. Wnioskodawca wskazał także, iż w wyniku Jego wystąpienia ze spółki nie nastąpiła jej likwidacja. Ponadto po wystąpieniu ze spółki Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej we własnym zakresie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right