Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.04.2013, sygn. IBPBI/1/415-79/13/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-79/13/BK
w zakresie sposobu rozliczenia dochodów uzyskiwanych z tytułu udzielania pożyczek
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia w 18 stycznia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 22 stycznia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczenia dochodów uzyskiwanych z tytułu udzielania pożyczek jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 stycznia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczenia dochodów uzyskiwanych z tytułu udzielania pożyczek.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W 2012 r. Wnioskodawca uzyskał przychód ze stosunku pracy. Dodatkowo uzyskał dochód z tytułu umowy zawartej ze spółką z o.o., prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek krótkoterminowych. Z zapisów umowy wynika, że spółka z o.o. jest pośrednikiem w zawieraniu umów pomiędzy Wnioskodawcą, a pożyczkobiorcami. Na podstawie ww. umowy Wnioskodawca dokonał wpłaty określonej kwoty pieniędzy na konto pośrednika, który zobowiązał się do poszukiwania pożyczkobiorców, którym udziela pożyczek ze środków Wnioskodawcy (przekazanych do jego dyspozycji). Pośrednik w imieniu Wnioskodawcy zawiera umowy pożyczki pomiędzy nim, a pożyczkobiorcami wyszukanymi przez pracowników pośrednika. Wszelkie formalności dotyczące spisania umowy i wypłaty pieniędzy załatwiane są przez pracowników pośrednika. Pośrednik posiada system informatyczny, w którym ewidencjonuje każde zdarzenie na koncie Wnioskodawcy, do którego posiada On dostęp za pomocą wygenerowanego hasła i loginu (znanego tylko Jemu). Zgodnie z umową, za każdą udzieloną z pieniędzy Wnioskodawcy pożyczkę otrzymuje On wynagrodzenie w wysokości 5% pożyczonej kwoty. Wynagrodzenie stawiane jest do dyspozycji Wnioskodawcy w terminie zwrotu pożyczki przez pożyczkobiorcę. Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie jednorazowo, zawsze w wysokości 5% (uregulowane jest to zapisami umowy, z § 9 której wynika, że z tytułu udzielenia pożyczki gotówkowej za pośrednictwem pośrednika pożyczkodawcy przysługuje wynagrodzenie w wysokości 5% od kwoty udzielonej pożyczki, natomiast z pkt 2 wynika, że wynagrodzenie będzie pobierane od pożyczkobiorcy przez pośrednika i stawiane do dyspozycji pożyczkodawcy w terminie zwrotu pożyczki przez pożyczkobiorcę. W przypadku nie spłacenia pożyczki przez pożyczkobiorcę w terminie określonym umową, nie spłacenia jej w terminie trzech miesięcy, w których uruchomiona została procedura windykacyjna, wypłaty należnego Wnioskodawcy wynagrodzenia oraz zwrotu udzielonej pożyczki na rzecz Wnioskodawcy dokonuje pośrednik. Wypłacone wynagrodzenie za każdym razem widoczne jest na koncie Wnioskodawcy w systemie informatycznym. Kwotę wynagrodzenia Wnioskodawca może wybrać w dowolnym momencie lub pozostawić na koncie zwiększając posiadany kapitał, z którego udzielane będą kolejne pożyczki. Wchodząc na swoje konto Wnioskodawca może uzyskać wszelkie informacje o posiadanym kapitale, ilości udzielonych pożyczek i osiągniętym zysku. Zysk widoczny jest w okresach miesięcznych (po zalogowaniu każdorazowo widać zysk z poszczególnych miesięcy) i po zakończeniu roku (zysk roczny). Do celów sporządzenia zeznania rocznego Wnioskodawca drukuje z systemu informację o uzyskanych wynagrodzeniach w rozbiciu na miesiące za cały rok. Ww. informacja stanowi podstawę do sporządzenia zeznania rocznego. Istotną kwestią jest fakt, iż pośrednik nie potrąca z wynagrodzenia podatku (nie działa jak płatnik).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right