Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.03.2013, sygn. IBPBI/2/423-1643/12/JD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1643/12/JD

Czy przejęcie przez Wnioskodawcę SKA będzie skutkowało powstaniem dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT, a jeżeli tak to w jaki sposób należy ustalić podstawę opodatkowania?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 3 lipca 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2012 r. (wpływ do tut. Biura 24 grudnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy przejęcie przez Wnioskodawcę spółki komandytowo-akcyjnej będzie skutkowało powstaniem dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2012 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy przejecie przez Wnioskodawcę spółki komandytowo-akcyjnej będzie skutkowało powstaniem dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka (dalej także Wnioskodawca) jest obecnie akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej (dalej również SKA). Ponadto, Wnioskodawca zamierza przystąpić w roli akcjonariusza do kolejnej spółki komandytowo-akcyjnej, do której na pokrycie wkładu wniesie zarówno środki pieniężne, jak i prawo majątkowe w postaci prawa ochronnego na znak towarowy. Wartość rynkowa wkładów wniesionych przez Wnioskodawcę do SKA (zarówno do SKA, której Wnioskodawca jest już akcjonariuszem, jak i do SKA, do której Wnioskodawca dopiero przystąpi w roli akcjonariusza) będzie określona w statutach SKA. W przyszłości możliwa jest sytuacja, w której dojdzie do połączenia Wnioskodawcy z SKA. Dotyczy to zarówno przejęcia istniejącej już SKA, jak i SKA, do której Wnioskodawca dopiero przystąpi. Połączenie nastąpi w trybie przejęcia o którym mowa w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 ze zm.), tj. przeniesienia całego majątku danej SKA, jako spółki przejmowanej na Spółkę, jako spółkę przejmującą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00