Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.01.2013, sygn. IBPBII/2/415-1451/12/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-1451/12/JG
Czy można zaliczyć kwoty wydatkowane na zakup materiałów budowlanych na własne potrzeby mieszkaniowe a tym samym skorzystać z ulgi mieszkaniowej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 05 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 05 listopada 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca w dniu 19 października 2009 r. nabył wraz ze współmałżonkiem mieszkanie spółdzielcze na podstawie aktu notarialnego - umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz przeniesienie własności lokalu i na konto Spółdzielni małżonkowie wpłacili kwotę 6.157,30 zł. W tym samym roku przed upływem okresu 5 lat dokonano sprzedaży ww. mieszkania na podstawie aktu notarialnego z dnia 11 grudnia 2009 r. - umowa sprzedaży za kwotę 56.000,00 zł.
Z chwilą sprzedaży mieszkania wszystkie pieniądze przeznaczone zostały na zakup materiałów remontowych do domu mieszkalnego małżonka wnioskodawcy, gdzie małżonkowie zaczęli mieszkać po sprzedaży mieszkania. Następnie zaczęli regulować sytuację domu, w którym mieszkali a także przygotowywać dokumenty potrzebne do przepisania na nich części domu mieszkalnego teściów. Wnioskodawca wskazał, iż chwili poniesienia wydatków na zakup materiałów budowlanych, gromadzenia artykułów budowlanych, które w przyszłości zostaną wykorzystane na własne potrzeby mieszkaniowe dla ich rodziny małżonkowie nie byli właścicielami budynku mieszkalnego. Dopiero na podstawie umowy darowizny oraz umowy przesunięcia majątkowego miedzy małżonkami z dnia 09 grudnia 2011 r. stali się właścicielami udziału 1/3 w budynku mieszkalnym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right