Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.09.2013, sygn. IPTPB2/415-466/13-2/TS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB2/415-466/13-2/TS

Czy w ramach przysługującej Wnioskodawczyni ulgi rehabilitacyjnej może Ona odliczyć w zeznaniu podatkowym, koszty przeprowadzonego zabiegu tj. wydatków związanych z podaniem toksyny botulinowej typu A do mięśni odpowiedzialnych za ruchy mimowolne ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2013 r. (data wpływu 8 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu kosztów przeprowadzonego zabiegu wstrzyknięcia toksyny jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lipca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu kosztów przeprowadzonego zabiegu wstrzyknięcia toksyny.

W przedmiotowym wniosku przedstawiony został następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni od półtora roku choruje na dystonię szyjną potocznie zwaną kurczowym kręczem karku lub kręczem szyi. Jest to choroba neurologiczna, która poprzez wzmożone napięcie i ruchy mimowolne powoduje przechylenie i skręcenie głowy w bok, do tyłu lub przodu. Długotrwałe napięcie mięśni powoduje dokuczliwy ból oraz sprawia Wnioskodawczyni kłopoty z wykonywaniem wielu czynności. Aby częściowo złagodzić niepełnosprawność, niewielką ilość toksyny wstrzyknięto do odpowiednich mięśni szyi i karku. Wpłynęło to na rozpoczęcie i zwiększenie zakresu ćwiczeń tych mięśni, przywracając prawidłowe ustawienie głowy oraz umożliwiło Wnioskodawczyni wykonywanie codziennych czynności życiowych, poprawiając ograniczoną wcześniej sprawność ruchową. Toksyna botulinowa A jest preparatem stosowanym od wielu lat m.in. w terapii kurczu mięśni oczu, twarzy i szyi oraz znalazła zastosowanie w leczeniu i rehabilitacji kurczu mięśni. Wnioskodawczyni jest osobą niepełnosprawną z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, na co posiada potwierdzające, powyższy fakt dokumenty. Zabieg wykonany był w miesiącu lutym bieżącego roku przez lekarza neurologa, odpłatnie w prywatnym gabinecie, na co Wnioskodawczyni posiada również stosowny rachunek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00