Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19.07.2013, sygn. IPTPP2/443-337/13-4/JN, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-337/13-4/JN
Konsekwencje podatkowe z tytułu wydania części nieruchomości oraz innych środków trwałych w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki jawnej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2013 r. (data wpływu 24 kwietnia 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 5 lipca 2013 r. (data wpływu 9 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konsekwencji podatkowych z tytułu wydania części nieruchomości oraz innych środków trwałych w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki jawnej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konsekwencji podatkowych z tytułu wydania części nieruchomości oraz innych środków trwałych w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki jawnej.
Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 5 lipca 2013 r. poprzez doprecyzowanie zdarzenia przyszłego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Współwłaścicielami spółki jawnej, powstałej z przekształcenia spółki cywilnej, są 3 osoby fizyczne. Wspólnicy rozliczają się zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podział zysku osiąganego przez spółkę jawną na koniec danego roku obrachunkowego, od początku działalności był realizowany na podstawie uchwał wspólników w następujący sposób: zysk był wypłacany wspólnikom zgodnie z ustalonym w umowie spółki udziałem lub część zysku była wypłacana wspólnikom, a pozostała część zysku przekazywana była na kapitał zapasowy spółki proporcjonalnie do udziałów w zysku każdego wspólnika - od kwoty zysku wypłaconego wspólnikom jak i zysku przekazanego na kapitał zapasowy odprowadzany był każdorazowo podatek dochodowy. Jeden ze wspólników zamierza wystąpić ze spółki i prowadzić działalność gospodarczą w ramach innej spółki. Pozostali wspólnicy będą nadal kontynuowali działalność w istniejącej spółce. Spółka jawna i poprzedzająca ją spółka cywilna na przestrzeni wielu lat sukcesywnie tworzyła swój majątek, którego źródłem przychodów była działalność gospodarcza. W związku z planowanym odejściem wspólnika, ma on otrzymać zwrot wkładu pieniężnego w wysokości, który wniósł do spółki oraz 50% (taki jest udział wspólnika w spółce) wartości majątku zgromadzonego w okresie działalności spółki. Wartość majątku w wysokości 50 % ma być wydana częściowo w postaci części nieruchomości oraz innych środków trwałych, np. maszyny, a w części także w formie pieniężnej. Na wyżej wymienione rozwiązanie wspólnicy wyrażają zgodę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right