Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.07.2013, sygn. IPTPP1/443-371/13-2/MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP1/443-371/13-2/MW
Opodatkowanie czynności przeniesienia w drodze darowizny praw ochronnych do znaków towarowych i wzorów przemysłowych oraz patentów
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2013 r. (data wpływu 22 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przeniesienia w drodze darowizny praw ochronnych do znaków towarowych i wzorów przemysłowych oraz patentów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 maja 2013r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przeniesienia w drodze darowizny praw ochronnych do znaków towarowych i wzorów przemysłowych oraz patentów.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest producentem makaronów i innych artykułów spożywczych, oznaczanych wieloma znakami towarowymi i wzorami przemysłowymi, w tym wspólnotowymi znakami towarowymi i wzorami przemysłowymi, na które posiada prawa ochronne wynikające z ich rejestracji. Wnioskodawca dysponuje także patentami. Na skutek powiązań kapitałowych i osobowych, Wnioskodawca wchodzi w skład Grupy . - grupy spółek, zrzeszających także inne spółki, produkujące artykuły spożywcze, oznaczane chronionymi prawami własności przemysłowej oraz posiadające patenty.
Rozproszenie tych praw własności intelektualnej w kilku spółkach - zważywszy przy tym na ich zwiększającą się rokrocznie ilość - utrudnia zarządzanie nimi, monitorowanie czasu ich obowiązywania, w tym także rynków, na które są wprowadzane produkty oznaczane znakami i wzorami oraz ewentualnych czynów nieuczciwej konkurencji (np. poprzez naśladownictwo), jak również ich skuteczną ochronę prawną. Rozproszenie tych praw jest także ekonomicznie nieefektywne, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia rozwoju zgłoszonych znaków, wzorów i patentów, ich modyfikacji stosownie do oczekiwań rynku, zmian recepturowych produktów lub ich nowego asortymentu. Właściwe zarządzanie prawami własności intelektualnej wymaga także zatrudnienia wysoko wykwalifikowanej kadry i nawiązania współpracy z wyspecjalizowanymi firmami.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right