Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.05.2013, sygn. IPTPP1/443-94/13-6/MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP1/443-94/13-6/MW

Zwolnienie z opodatkowania usług wynajmu lokali mieszkalnych dla pracowników

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 05 lutego 2013 r. (data wpływu 07 lutego 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 09 kwietnia 2013r. (data wpływu 12 kwietnia 2013r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania usług wynajmu lokali mieszkalnych na cele mieszkaniowe jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania usług wynajmu lokali mieszkalnych na cele mieszkaniowe.

Wniosek został uzupełniony w dniu 12 kwietnia 2013r. w zakresie doprecyzowania zaistniałego stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku).

W związku z przeprowadzonymi czynnościami sprawdzającymi deklaracji VAT za miesiąc październik 2012 roku Urząd Skarbowy zakwestionował zasadność wystawianych przez Teatr faktur dotyczących wynajmu pomieszczeń mieszkalnych dla pracowników etatowych. Urząd Skarbowy zakwestionował faktury wystawiane na rzecz pracowników, którzy nie posiadają podpisanych umów najmu stałego twierdząc, iż są to usługi zakwaterowania. Fakt niezawierania z pracownikami osobnych umów wyjaśniany był tym, że dochodzi do skutecznego zawarcia umowy poprzez jej wykonanie, tj. pracodawca wydaje pracownikowi mieszkanie, zaś pracownik z niego korzysta na zasadach ustalonych przez obie strony. Ponadto reguluje zapłatę za wystawione faktury na zasadzie potrąceń z list płac. Jednocześnie pracownik wyraża zgodę na potrącanie powyższych należności z list płac odrębnym oświadczeniem. Mamy więc w tym przypadku do czynienia z umową wielodokumentową (oferta, faktura, oświadczenie) zawartą w sposób dorozumiany poprzez przystąpienie do niej obu stron.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00