Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.12.2013, sygn. ILPB1/415-1099/13-2/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-1099/13-2/AP

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów w części dotyczącej możliwości zaliczenia kosztów wynikających z polisy ubezpieczeniowej do kosztów uzyskania przychodów w dacie jej wystawienia, niezależnie od tego, że płatność nastąpi w ratach oraz w części dotyczącej korekty kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2013 r. (data wpływu 30 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest:

  • prawidłowe w części dotyczącej możliwości zaliczenia kosztów wynikających z polisy ubezpieczeniowej do kosztów uzyskania przychodów w dacie jej wystawienia, niezależnie od tego, że płatność nastąpi w ratach,
  • nieprawidłowew części dotyczącej korekty kosztów uzyskania przychodów.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, świadcząc usługi księgowe. Dochód z działalności rozlicza na zasadach ogólnych, a podatkową książkę przychodów i rozchodów prowadzi metodą uproszczoną, gdzie dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu to dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu księgowego. W swojej działalności wykorzystuje samochód osobowy, który jest środkiem trwałym. W miesiącu październiku Wnioskodawca otrzyma polisę OC na samochód. Jej płatność będzie rozłożona na dwie raty: w październiku 2013 i kwietniu 2014 roku. Dotychczas taka polisa księgowana była jednorazowo w dacie jej wystawienia, niezależnie od tego, że terminy płatności rat przypadały w dwóch latach kalendarzowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00