Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.12.2013, sygn. ILPP2/443-843/13-4/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-843/13-4/AD

Czy dokonując sprzedaży egzekucyjnej jako komornik sądowy (sprzedaż nieruchomości zabudowanej) przedmiotowa transakcja jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z 30 sierpnia 2013 r. (data wpływu 5 września 2013 r.) uzupełnionym pismem z 21 listopada 2013 r. (data wpływu 22 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości dłużnika w trybie sprzedaży egzekucyjnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości dłużnika w trybie sprzedaży egzekucyjnej. Wniosek został uzupełniony pismem z 21 listopada 2013 r. (data wpływu 22 listopada 2013 r.) o doprecyzowanie opisu stanu faktycznego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Jako komornik Sądu Rejonowego w B. Wnioskodawca prowadzi egzekucję z nieruchomości gruntowej zabudowanej kamienicą mieszkalno-usługową położoną w B. przy ulicy (...). Przed ogłoszeniem licytacji Komornik zwrócił się do dłużnika z wezwaniem do udzielenia dokładnej informacji:

  • czy od sprzedaży licytacyjnej nieruchomości położonej w B. przy ul. (...) należy odprowadzić do US w B. podatek VAT wg. stawki 23%, ponieważ zajęta nieruchomość wykorzystywana jest na cele komercyjne (np. w części obiektu prowadzona jest apteka), dłużnik P. prowadził działalność gospodarczą a na nieruchomości poczynione były prawdopodobnie nakłady zasadne jest wezwanie dłużnika do udzielenia dokładnej odpowiedzi w zakresie ewentualności odprowadzenia przez komornika sądowego podatku VAT (dłużnik winien przeanalizować swoje księgi podatkowe i inne posiadane dokumenty). W odpowiedzi na przedmiotowe zapytanie działający w imieniu dłużnika pełnomocnik adwokat wskazał:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00