Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.10.2013, sygn. ILPP1/443-604/13-4/HW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-604/13-4/HW
Czy w przypadku podpisania przez strony aneksu do umowy dotyczącego podwyższenia cen, z wsteczną datą obowiązywania prawidłowe jest rozliczenie sporządzonych w związku z tym korekt faktur sprzedaży podwyższających podstawę opodatkowania w miesiącu wystawienia tych korekt (na bieżąco)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2013 r. (data wpływu 8 lipca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 września 2013 r. (data wpływu 30 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu rozliczenia faktur korygujących zwiększających podstawę opodatkowania jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu rozliczenia faktur korygujących zwiększających podstawę opodatkowania. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 26 września 2013 r. o oświadczenie o odpowiedzialności karnej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, której przedmiotem jest wykonywanie specjalistycznych usług budowlanych, Wnioskodawca (Wykonawca) zawiera umowy na wykonywanie usług budowlanych. W celu zabezpieczenia swoich interesów, Spółka wprowadza do umowy zapis dotyczący możliwości waloryzacji wynagrodzenia uzgodnionego wcześniej z kontrahentem (Zamawiającym). Waloryzacja ma formę indeksacji lub odbywa się w drodze negocjacji pomiędzy stronami umowy. Indeksacji podlegają składniki cenowe materiałów i usług zależne od Zamawiającego (koszyk tych składników szczegółowo określa umowa). W przypadku gdy zajdą okoliczności powodujące zmianę cen powyższych składników, wówczas strony na podstawie umowy, zobowiązane są do akceptacji nowych warunków w formie pisemnej. Najczęściej zmiany wprowadzane są w formie aneksu z wsteczną datą obowiązywania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right