Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.12.2013, sygn. ILPB1/415-1016/13-2/AMN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-1016/13-2/AMN
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2013 r. (data wpływu 9 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka prowadzi inwestycję polegającą na budowie farmy wiatrowej. W tym celu Spółka uzyskała wszelkie niezbędne decyzje administracyjne, w szczególności:
- pozwolenie na budowę farmy wiatrowej (dotyczące budowy elektrowni wiatrowych wraz z drogami dojazdowymi, placami montażowymi i linią kablową) − wydane przez właściwego starostę powiatowego, a także
- pozwolenia na inwestycję polegającą na budowie linii kablowej wysokiego napięcia 110 kV wraz z linią optotelekomunikacyjną dla potrzeb farmy wiatrowej − wydane przez właściwego prezydenta miasta.
W związku z realizowaną inwestycją Spółka zmuszona jest w wielu przypadkach do wypłaty odszkodowań za szkody powodowane na nienależących do Spółki gruntach gdzie prowadzone są prace.
Szkody te związane są z pracami wykonywanymi przy układaniu kabla. Przykładowo, w sytuacji gdy zgodnie z projektem kabel ma być poprowadzony wzdłuż drogi gminnej, której szerokość jest równa np. 5m, to podczas wykonywania prac sprzęt, samochody, grunt z wykopu muszą być odkładane na nieruchomości sąsiadujące z drogą. Właścicielami tych nieruchomości są z reguły osoby niemające żadnych powiązań ze Spółką, w związku z czym Spółka często nie ma żadnych praw do korzystania z ich nieruchomości, dlatego po dokonaniu zniszczeń Spółka musi wypłacić stosowną rekompensatę. Szkody mają z reguły postać zniszczenia plonów rolnych. Wypłata odszkodowań następuje m.in.:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right