Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30.07.2013, sygn. ILPB3/423-218/13-2/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-218/13-2/KS
Czy zapłacone przez Spółkę kary umowne z tytułu nieodebranej masy surowca drzewnego stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2013 r. (data wpływu 02 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kary umownej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kary umownej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów tartacznych (wyroby z drewna). Podstawą działalności w tej branży jest zapewnienie sobie w odpowiedniej ilości surowca drzewnego do produkcji. W aktualnych warunkach rynkowych praktycznie jedynym dostawcą surowca drzewnego są Lasy Państwowe, umowy na dostawę podpisywane są z poszczególnymi Nadleśnictwami lub z dyrekcją Regionalną dla Regionu, w którym działa Spółka. Umowy zawierane są z góry na pół roku, z czego część masy surowca jest zagwarantowana przez Lasy Państwowe, a pozostałą brakującą część trzeba dokupić na Portalu () w systemie licytacji.
Odbiór zakontraktowanego drewna odbywa się wg ustalonych harmonogramów, proporcjonalnie do czasu trwania umowy, surowiec musi zostać w danym terminie odebrany, nie można tej masy przesunąć na późniejszy termin odbioru.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right