Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.08.2013, sygn. ILPB2/415-530/13-2/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-530/13-2/AJ

Czy spłata wkładu mieszkaniowego w wysokości ustalonej postępowaniem spadkowym nie stanowi kosztu w myśl art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2013 r. (data wpływu 23 maja 201 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W roku 2012 Wnioskodawca dokonał sprzedaży mieszkania spółdzielczego-własnościowego. Początkowo mieszkanie nie należało do Zainteresowanego - jako spadek po matce (zm. 23.04.2005) otrzymał wkład mieszkaniowy, który postanowieniem Sądu musiał podzielić między Nim a siostrą. Konieczny był wykup lokalu, którego Wnioskodawca dokonał 17 grudnia 2010 r. po spłacie zobowiązań wobec Spółdzielni, które pozostały po zmarłej matce. Ponieważ siostra 25 listopada 2011 r. wystąpiła do komornika o spłatę należności, a Zainteresowany nie posiadał kwoty niezbędnej do uregulowania zobowiązania, zmuszony był do sprzedaży nieruchomości, która nastąpiła 20 kwietnia 2012 r. Środki uzyskane ze sprzedaży po podziale nie były wystarczające, by kupić kolejną nieruchomość. Obliczając wartość zobowiązania podatkowego jaką Wnioskodawca winien uiścić, od kwoty uzyskanej ze sprzedaży odjął kwotę, którą zapłacił siostrze jako należną postanowieniem Sądu. Dokonał także odliczenia kwoty opłat notarialnych, po czym złożył zeznanie PIT-39 za rok 2012. Mając na uwadze trudną sytuację finansową moją i mojej żony, Zainteresowany złożył do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bolesławcu prośbę o odroczenie terminu płatności podatku, w której wyjaśnił, że z uwagi na fakt, że Jego zarobki są niewiele wyższe od najniższej pensji nie stać Ich było nie tylko na kupno, ale również na wynajęcie mieszkania. Wnioskodawca wraz z żoną zamieszkał u syna małżonki, partycypując w kosztach utrzymania. Z uwagi na tragiczną sytuację finansową (spłata kredytów, partycypacja w kosztach utrzymania mieszkania) żona Zainteresowana, pozostająca dotychczas bez pracy, podjęła próbę znalezienia zatrudnienia za granicą, jednak nie poprawiło to znacząco sytuacji finansowej rodziny. Dodatkowo, Wnioskodawca w Urzędzie Skarbowym został poinformowany, że koszt spłaty należnej siostrze części spadku nie stanowi, w myśl przepisów kosztu, który Zainteresowany mógł odjąć od kwoty przychodu ze sprzedaży mieszkania. Sprzedaży mieszkania Wnioskodawca dokonał w terminie przed upływem 5 lat, jednak faktycznie kwota, która stanowiła przychód obejmowała tylko część przysługującą z postanowienia Sądu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00