Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2013, sygn. ILPB2/415-297/13-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-297/13-2/JK

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obliczenia zaliczki na podatek dochodowy z udziałów w spółce osobowej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, reprezentowanego przez doradcę podatkowego, , przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2013 r. (data wpływu 25 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obliczenia zaliczki na podatek dochodowy z udziałów w spółce osobowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obliczenia zaliczki na podatek dochodowy z udziałów w spółce osobowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca będący polskim rezydentem podatkowym przystąpi do spółki komandytowo- akcyjnej z siedzibą w Polsce jako akcjonariusz. Niewykluczone, że przed końcem 2013 roku nastąpi przekształcenie w trybie art. 551 i następne ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037, z późn. zm., dalej: ksh) wyżej wskazanej spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę komandytową lub spółkę jawną. Wnioskodawca zostanie wspólnikiem spółki komandytowej lub jawnej powstałej w wyniku takiego przekształcenia. Niewykluczone, iż w okresie od momentu przystąpienia Wnioskodawcy do spółki komandytowo-akcyjnej do dnia przekształcenia, tj. dnia wpisania do rejestru przedsiębiorców przez właściwy sąd rejestrowy przekształcenia spółki, zostanie w spółce komandytowo-akcyjnej wypracowany zysk brutto. Ponadto w okresie tym spółka komandytowo-akcyjna będzie osiągać przychody oraz ponosić koszty podatkowe, z których odpowiednia część będzie rozpoznawana u komplementariusza(y) spółki komandytowo-akcyjnej jako przychody podatkowe oraz koszty podatkowe. W okresie tym w spółce komandytowo-akcyjnej nie zostanie podjęta uchwała o podziale zysku i wypłacie dywidendy, jak również Wnioskodawca nie otrzyma zaliczki na poczet dywidendy od spółki komandytowo-akcyjnej. Po przekształceniu spółki komandytowo-akcyjnej w spółce jawną lub spółkę komandytową, Wnioskodawcy nie zostanie wypłacony do końca 2013 roku zysk, który został wypracowany przez spółkę komandytowo-akcyjną. W okresie od dnia przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę jawną lub spółkę komandytową do końca 2013 roku z tytułu udziału w tej spółce, Wnioskodawca będzie osiągał przychody podatkowe oraz koszty podatkowe. Nie podjęto jeszcze decyzji, czy w związku z przekształceniem spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę komandytową lub spółkę jawną zostaną na dzień poprzedzający dzień przekształcenia zamknięte księgi rachunkowe spółki komandytowo-akcyjnej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r, Nr 152, poz. 1223, z późn. zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00