Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2013, sygn. ILPP1/443-227/13-2/NS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-227/13-2/NS

Podatek od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku w odniesieniu do czynności wniesienia aportem do spółki budynku produkcyjnego oraz lokalu użytkowego wraz z przynależącymi do nich udziałami w gruncie.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2013 r. (data wpływu 19 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku w odniesieniu do czynności wniesienia aportem do spółki budynku produkcyjnego oraz lokalu użytkowego wraz z przynależącymi do nich udziałami w gruncie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku w odniesieniu do czynności wniesienia aportem do spółki budynku produkcyjnego oraz lokalu użytkowego wraz z przynależącymi do nich udziałami w gruncie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wraz z małżonką, , jest współwłaścicielem na prawach małżeńskiej majątkowej wspólności ustawowej nieruchomości zabudowanej budynkami, stanowiącej działki oznaczone w rejestrze gruntów numerem 487/26 o pow. 0.44.34 ha oraz numerem 487/33 o pow. 0.86.81 ha.

Budynek produkcyjny nr II.

Prawo użytkowania wieczystego działki nr 487/26 oraz własność budynków tam posadowionych nabyte zostało w dniu 4 maja 1999 r. na mocy aktu notarialnego (Rep. A xx), natomiast sama działka nr 487/26 została nabyta w dniu 12 marca 2008 r. na mocy aktu notarialnego (Rep. A xxx). Powyższą działkę wraz ze znajdującymi się na niej budynkami Zainteresowany wprowadził do składników majątkowych firmy Ax, której jest właścicielem, z zamiarem wykorzystywania ich w prowadzonej działalności gospodarczej. Przy zakupie powyższej nieruchomości nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ sprzedaż ta była zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (sprzedaż towaru używanego). Zakupiona nieruchomość została zmodernizowana i zaadoptowana na hale produkcyjne, a koszt prac adaptacyjnych przekroczył 30% wartości początkowej. Przy zakupie towarów i usług związanych z pracami adaptacyjnymi budynku produkcyjnego nr II był odliczany podatek VAT, ponieważ Zainteresowany prowadzi działalność gospodarczą w całości opodatkowaną VAT. Zmodernizowany budynek produkcyjny nr II został oddany do używania 31 grudnia 2000 r. Od momentu oddania zmodernizowanego budynku produkcyjnego nr II do użytku zostały przeprowadzone niewielkie prace remontowe, których koszt nie przekroczył 30% wartości początkowej budynku. Budynek produkcyjny nr II początkowo był wykorzystywany w działalności gospodarczej Wnioskodawcy, a od 28 grudnia 2007 r. do dnia dzisiejszego jest wynajmowany spółce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00