Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20.05.2013, sygn. ILPP4/443-81/13-2/EWW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-81/13-2/EWW

Czy w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r., przy kalkulacji Proporcji winny być uwzględniane Transakcje Zakupu Opodatkowane przez Nabywcę?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2013 r. (data wpływu 26 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie kalkulacji proporcji sprzedaży jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie kalkulacji proporcji sprzedaży.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

A S.A. (dalej Spółka) jest czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym również dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wykonywane przez Spółkę czynności, co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT według stawek innych niż zwolniona; marginalna część transakcji korzysta zaś ze zwolnienia z VAT.

W konsekwencji zakupy towarów i usług:

  • dokonywane dla czynności opodatkowanych uprawniają Spółkę do pełnego odliczenia podatku naliczonego VAT,
  • dokonywane dla czynności opodatkowanych i zwolnionych (tzw. sprzedaż mieszana), co do których brak możliwości bezpośredniej alokacji zakupów do danego rodzaju transakcji, dają Spółce prawo do odliczenia jedynie w odniesieniu do czynności opodatkowanych, co ustalane jest przy zastosowaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy VAT (dalej Proporcja).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00