Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.04.2013, sygn. ILPP4/443-72/13-2/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-72/13-2/ISN

Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania dokonanych transakcji.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2013 r. (data wpływu 20 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dokonanych transakcji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dokonanych transakcji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka A Sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka), działając w 2011 r. przed zmianą formy prawnej, jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dokonywała transakcji zakupu towarów w Chinach z późniejszą ich odsprzedażą do ostatecznego odbiorcy będącego podatnikiem VAT w Niemczech (dalej: Podmiot niemiecki).

Towary te były dostarczane na zlecenie ostatecznego odbiorcy przez chińskiego dostawcę do portu w Niemczech, gdzie dokonywano zgłoszenia celnego i obejmowano towary procedurą dopuszczenia do obrotu. Następnie bez przywożenia tych towarów na teren Polski były one transportowane bezpośrednio do ostatecznego odbiorcy z siedzibą w Niemczech. Tym samym, w wyniku transakcji zawartej pomiędzy Spółką, a Podmiotem niemieckim, przedmiotowe towary po wysyłce z portu nie opuszczały w trakcie transportu terytorium Niemiec. Odprawy celnej dokonywano w niemieckim urzędzie celnym, jednak nie była ona dokonywana przez Spółkę, tylko przez Podmiot niemiecki, który uiszczał także opłaty celne. Za organizację oraz koszty transportu towarów z Chin do ostatecznego odbiorcy na terytorium Niemiec odpowiedzialny był w pełni Podmiot niemiecki. W odniesieniu do przedmiotowych transakcji jedynym obowiązkiem Spółki wynikającym z umowy była natomiast zapłata za towary na rzecz chińskiego dostawcy. Ponadto należy wskazać, że Spółka jest zarejestrowana dla potrzeb VAT także w Niemczech. Posiada ona niemiecki numer VAT, rozlicza i składa deklaracje podatkowe VAT do niemieckiego urzędu skarbowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00