Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11.04.2013, sygn. ILPB3/423-29/13-4/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-29/13-4/KS
Czy jeżeli Wykonawca, wykonujący na podstawie zawartej umowy z Zamawiającym roboty budowlane, wystawi na rzecz Zamawiającego fakturę VAT za wykonane roboty, a Zamawiający dokona częściowego potrącenia z należności objętej ww. fakturą swojego roszczenie o wpłacenie kaucji przewidzianej w tej umowie (umowa nakłada na wykonawcę obowiązek wpłacenia kaucji na zabezpieczenie wad), to czy kwotę objętą potrąceniem należy uznać za należność nieuregulowaną w rozumieniu art. 15b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 11 stycznia 2013 r. (data wpływu 14 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 stycznia 2013 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 07 marca 2013 (data wpływu 11 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Firma budowlana (Zamawiający) ze swoimi wykonawcami zawiera umowy, na mocy których zobowiązani są oni wnosić kaucje gwarancyjne jako zabezpieczenie należytego wykonania umowy, kosztów ewentualnego usunięcia wad, które mogą pojawić się w trakcie odbioru i okresu gwarancyjnego. Kaucja ma być wnoszona systematycznie, tak żeby każdorazowo suma przekazanej Zamawiającemu kaucji wynosiła 5% wynagrodzenia netto za dotychczas wykonane prace i zafakturowane prace. Strony dopuszczają taką możliwość, że kaucja będzie przez Zamawiającego pobierana w taki sposób, że Zamawiający będzie dokonywał systematycznie potrąceń należności z tytułu kaucji z należnościami Wykonawcy wynikającymi z wystawianych w toku realizacji umowy fakturami - każdorazowo w wysokości 5% wartości netto faktury. Zwrot kaucji na rzecz Wykonawcy nastąpi po upływie okresu gwarancji lub wcześniej po przedstawieniu przez Wykonawcę gwarancji bankowej, lub ubezpieczeniowej na wartość kaucji gwarancyjnej z terminem ważności udzielonej Zamawiającemu gwarancji, tj. 5 lat od dnia odbioru końcowego zadania przez Inwestora. Wykonawca oświadcza, że upoważnia Zamawiającego do potrącania z kaucji gwarancyjnej kwot równych wartości robót niewykonanych przez Wykonawcę w ramach gwarancji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right